Webbův teleskop demaskoval záhadný objekt na špici Kosmického tornáda
Detailní pozorování Webbova dalekohledu vyřešilo zajímavou záhadu spojenou s blízkou čerstvě zrozenou hvězdou.
Herbig-Harovy objekty jsou často velmi malebné výtrysky hmoty, které bouřlivě proudí z čerstvě zrozených hvězd. Pro astronomy to bývá velmi atraktivní a esteticky hodnotná podívaná. Občas se dokonce stane, že se s Herbig-Harovým objektem pojí zajímavá záhada, jako v případě objektu HH 49/50.
Když tento relativně blízký objekt pozoroval v roce 2006 vesmírný Spitzerův infradalekohled, vědci ho pokřtili „Kosmické tornádo.“ Objekt HH 49/50, který se nachází ve vzdálenosti asi 630 světelných let v souhvězdí Chameleona, totiž skutečně připomíná tornádo zamrzlé ve vesmírném prostoru. Odborníky ale také mátl zvláštní nezřetelný objekt na špici „tornáda.“
Záhada na špici tornáda
Nedávno se na objekt HH 49/50 zaměřil Vesmírný dalekohled Jamese Webba a jeho pozorování přinesla fantastický kompozitní snímek, který astronomům umožnil prozkoumat Kosmické tornádo ve velkém detailu. Díky tomu mohli astronomové vyřešit „záhadu“ objektu na špici „tornáda“.

Na zmíněném snímku jsou patrné dramatické tvary materiálu vyvrženého z mladičké hvězdy. Současně je na něm jasně vidět, že dříve záhadný nezřetelný objekt je vlastně mnohem vzdálenější a vizuálně velmi pěkná spirální galaxie, kterou pozorujeme shora. Shodou okolností se z našeho pohledu nachází přímo na špici Kosmického tornáda, ale jinak s ním nemá vůbec nic společného.
Čerstvě narozená hvězda a s ní spojený objekt HH 49/50 se nachází v komplexu kosmických mračen Chamaeleon I. To je jedna z nejbližších aktivních hvězdných porodnic Mléčné dráhy, kde se přímo před našima očima rodí velký počet hvězd podobných našemu Slunci. Pozoruhodné je, že i chemické složení této hvězdné porodnice je velmi blízké prostředí, v němž před miliardami let vznikla Sluneční soustava.