Neolitický náhrdelník z dětského hrobu odhaluje podrobnosti o starověké kultuře

Archeologové objevili v jordánské neolitické vesnici z let 7400 až 6800 před naším letopočtem jeden z nejpůsobivějších šperků celé mladší doby kamenné

10.08.2023 - Stanislav Mihulka



Archeologové jsou mistry v získávání ohromného množství zajímavých informací z několika málo nálezů. A někdy si vystačí i s jediným nálezem, jak ukazuje práce archeoložky Haly Alarashi ze Španělské národní rady pro výzkum. Alarashiová se svým týmem prozkoumala náhrdelník z hrobu dítěte, který se podařilo objevit v Jordánsku. Dotyčný hrob byl odkryt v roce 2018 a nachází se v neolitické vesnici Ba`ja v jižní části země.

Archeologové v hrobu nalezli ostatky osmiletého dítěte, které podle všeho mělo vysoké postavení v tehdejší společnosti. Společně s ostatky archeologové objevili i větší počet artefaktů, zřejmě sloužících jako ozdoby. Celkem badatelé nalezli přes 2 500 barevných kamínků a schránek, dva výjimečné jantarové korálky, nejstarší známé v celé Levantě, větší kamenný přívěsek a jemně rytý kroužek z perleti. Závěry svého výzkumu vědci zveřejnili minulý týden v odborném časopise PLoS ONE.

Neolitický šperk

Detailní analýza složení artefaktů, jejich opracování a uspořádání prozradila, že vlastně jde o jeden velký náhrdelník, který se v průběhu věků v hrobě rozpadl. Součástí výzkumu byla i velmi zdařilá rekonstrukce původního vzhledu náhrdelníku a rekonstruovaný šperk je nyní vystavený v Muzeu Petry, v jižním Jordánsku.

Korálky nalezené v neolitické vesnici Ba`ja. (foto: PLoS ONE, Hala AlarashiCC BY-SA 4.0)

Tento komplikovaný náhrdelník s větším počtem řad korálků je jedním z vůbec nejstarších a zároveň nejpůsobivějších šperků z období neolitu, které se zachovaly ve víceméně kompletním stavu. Pro vědce se stal cenným zdrojem informací o tehdejší společnosti. Výroba náhrdelníku nepochybně vyžadovala pečlivou práci, a také import exotických materiálů z velké vzdálenosti.

TIP: Hrobky na Kypru ukrývaly zlatý přívěšek ve tvaru lotosu

Badatelé z tohoto výjimečného šperku vyčetli komplexní uspořádání neolitické společnosti té doby. Společnost podle nich museli tvořit nejen zruční umělci, schopní obchodníci, ale i vysoce postavení představitelé elity, kteří si takové šperky mohli objednat a zorganizovat jejich výrobu. Na Alarashiovou a její kolegy udělalo toto zjištění velký dojem a jsou připraveni se věnovat výzkumu jordánské neolitické kultury podrobněji.


Další články v sekci