Náhlá proměna: Indické kráterové jezero Lonar během chvíle zrůžovělo

Indické jezero Lonar během několika dnů změnilo barvu na růžovou. Jaké mechanismy stály za touto dramatickou proměnou?

16.06.2020 - Stanislav Mihulka



V indickém státu Maháráštra, asi 500 kilometrů od Bombaje, se nachází kráterové jezero Lonar. Jde o podivuhodné místo, které asi před 50 tisíci lety vytvaroval úder meteoritu. Dnes jezero oplývá životem, stalo se chráněným národním geologickým monumentem a je oblíbeným cílem turistů i odborníků nejrůznějšího zaměření. 

Jezero Lonar zabírá velkou část rozlohy původního kráteru, má téměř kruhový tvar a průměr asi 1,2 kilometru. Je plné vody, která je zároveň slaná a alkalická. Před pár dny zaplavily sociální sítě snímky jezera, jehož voda teď připomíná peří plameňáka. Během několika málo dní dramaticky zrůžověla. Není to sice poprvé, kdy jezero Lonar změnilo barvu, tentokrát byla proměna výjimečně rychlá. Skoro jako kouzlem...

TIP: Zapomeňte na Mrtvé moře: Tohle je 5 nejslanějších jezer na Zemi

Mechanismy, které vedly ke změně barvy vody jezera, zatím nejsou do detailu jasné. Předběžný výzkum naznačuje, že hlavní roli sehrál letošní dramatický pokles hladiny spodní vody v oblasti. To vedlo k ohřátí vody v jezeře, kde se pak následně namnožila slanomilná archea rodu Halobacterium a zelené řasy druhu Dunaliella salina. Když se pak voda jezera nedávno ještě více ohřála, tyto slanomilné organismy změnily barvu pomocí karotenoidu betakarotenu. Protože jich je v jezeru velice mnoho, vedlo to ke změně barvy vody Lonaru.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Copernicus Sentinel/ESA via Marco Langbroek/Twitter


Další články v sekci