Na trpasličí planetě Ceres byly objeveny nové stopy organických látek

V okolí kráteru Ernutet na trpasličí planetě Ceres se nachází několik míst s organickými látkami. Podle nové studie jde o látky, které mají původ přímo na této trpasličí planetě.

09.12.2024 - Stanislav Mihulka



Když v roce 2017 sonda Dawn zkoumala trpasličí planetu Ceres, detekovala poblíž kráteru Ernutet na severní polokouli organické látky. Šlo o pozoruhodný nález, který vyvolal diskuze o původu objevených látek. Podle jedné z vůdčích hypotéz šlo o materiál kosmického původu, který se na povrch trpasličí planety dostal během nedávných dopadů vesmírných objektů bohatých na organické látky.

Této hypotéze od počátku konkuruje teze, podle které objevený organický materiál vznikl přímo na trpasličí planetě a uchoval se tam v rezervoáru, kde byl chráněný před slunečním zářením. Výzkumný tým španělského Andaluského institutu astrofyziky, který vedl Juan Luis Rizos, nedávno potvrdil hypotézu o místním původu organických látek. V okolí kráteru Ernutet vědci objevili další místa s organickými látkami. Jejich výzkum nedávno publikoval odborný časopis The Planetary Science Journal.

Organické látky v Hlavním pásu

„Význam naše objevu spočívá v tom, že pokud doopravdy jde o látky vzniklé na trpasličí planetě Ceres, jejich přítomnost by měla potvrzovat existenci vnitřních zdrojů energie na této trpasličí planetě. Takové zdroje by ale také mohly podporovat případné biologické procesy, které by se tam odehrávaly,“ vysvětluje Rizos.

Okolí kráteru Ernutet. Teplejší barvy označují vyšší koncentrace organických látek. (foto: NASA/JPL-Caltech/UCLA/ASI/INAF/MPS/DLR/IDA, CC BY-SA 4.0)

Ceres má průměr přes 930 kilometrů, což činí z této trpasličí planety největší známý objekt v Hlavním pásu planetek mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Současně jde o objekt ve vnitřní části Sluneční soustavy, na němž se nachází nejvíce vody hned po Zemi. Jde tedy oceánský svět, kde bychom mohli pátrat po stopách života.

Ceres bude určitě hrát stěžejní roli v budoucím průzkumu Sluneční soustavy,“ je přesvědčený Rizos. „Zásoba vody v podobě ledu a možná i jako kapaliny pod povrchem dělá z této trpasličí planety velmi slibnou lokalitu pro těžbu surovin, které by mohli využívat kolonisté na Marsu i na dalších světech Sluneční soustavy.“ 


Další články v sekci