Na lék proti horečce zika a klíšťové encefalitidě si ještě dlouho počkáme

Médii proběhla zpráva, že čeští vědci jsou na stopě látkám účinným proti obávanému viru zika a viru klíšťové encefalitidy. Jimi popsané látky dokážou zastavit replikaci virů v buňkách hostitele

06.09.2016 - Komerční prezentace



Virus zika a virus klíšťové encefalitidy patří do stejného rodu flavivirů. Vzhledem k jejich příbuznosti by proti nim mohla skutečně účinkovat podobná skupina látek. Do stejného rodu patří dále i viry žluté zimnice, japonské encefalitidy, horečky dengue a řada dalších. Společné mají to, že jim za „rezervoár“ slouží obratlovci a mezi nimi je roznáší hmyz. Či jiné „krev sající potvůrky“ – klíšťata totiž nepatří do třídy hmyzu, nýbrž třídy pavoukovců, řádu roztočů.

Odborníci ale dodávají, že k léku využitelnému v lidské medicíně je ještě velmi dlouhá cesta. Realistický odhad je deset až patnáct let. Úspěch navíc není zaručen. Při vývoji léku po prvotní fázi výzkumů nastupuje několik stupňů klinického testování, v závěru zase čeká zdlouhavý registrační a schvalovací proces. Ve kterékoli etapě vývoje může naděje pohasnout – například proto, že se prokáží závažné nežádoucí účinky. 

Zprávy o objevu by proto nikoho neměla ukolébat. Pořád platí, že do oblastí zasažených zikou by neměly cestovat těhotné ženy a lidé aktuálně plánující potomka kvůli možnému poškození vývoje plodu po nakažení budoucí matky. Důležitým způsobem ochrany před nemocemi je ochrana před bodnutím komárem a přisátím klíštěte – například pomocí repelentu. Základním prvkem prevence klíšťové encefalitidy zůstává očkování, které u nás přispívají všechny zdravotní pojišťovny (informace jsou dostupné např. na www.pozorkliste.cz).

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci