Na farmě v Maďarsku se podařilo objevit 500 let starý poklad
Na farmě nedaleko Budapešti odkryli archeologové zlatý a stříbrný poklad z časů Osmansko-habsburských válek
Uherské království v 16. století čelilo útokům Osmanské říše. Při jednom z takových útoků došlo zřejmě k tomu, že prchající Maďaři ukryli poklad stříbrných a zlatých mincí. Dnes se na tom místě nachází maďarská vesnice Újlengyel, ležící asi 50 kilometrů jihovýchodně od Budapešti.
V roce 2019 se zde podařilo nalézt našlo asi 150 starých mincí. Na samotném konci loňského roku ale vyrazili do Újlengyelu archeologové z Ferenczy Museum, vybavení detektory kovu a odhodlaní objevit další mince. Vedoucí expedice numismatik Balázs Nagy a jeho kolegové nakonec uspěli nad očekávání. Nedaleko místa původního nálezu pronikli do malé skrýše, kde byla nádoba, zřejmě nedávno poškozená orbou, která obsahovala tisíce zlatých a stříbrných mincí.
TIP: Izraelský výzkum ukázal, že falšování platidel je starší než samotné peníze
Archeologové objevili celkem téměř 7 tisíc stříbrných mincí a 4 zlaté mince. V době kolem roku 1520, kdy byl tento poklad ukryt, by za tento obnos bylo možné pořídit sedm koní. V dnešní době by to odpovídalo zhruba ceně velmi luxusního automobilu.
Poklad zahrnuje mince rozmanitého stáří. Nejstarší mincí v pokladu je stříbrná mince římského císaře Lucia Vera, který vládl v letech 161 až 169 našeho letopočtu. Naopak nejnovější byla mince českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského, který vládl v letech 1516 až 1526.