Mravenci Atta a jejich nenápadná ochranka

24.07.2020 - Veronika Souralová



Z mé cesty do Argentiny mám největší radost z tohoto snímku. Pořídila jsem ho v „kondořím národním parku“, kde hlavní atrakcí, ne-li dokonce senzací, byli nádherní majestátní kondoři andští. Mne ovšem hned při vstupu do parku zaujali mravenci, kteří usilovně a s neutuchající energií nosili kousky lístečků a květů do svého mraveniště. Na kondory jsem úplně zapomněla…

Nosič a jeho břímě

Za rej, který se před mým objektivem odehrával, byli zodpovědní mravenci rodu Atta, kteří jsou známí jako pěstitelé hub. Hned mi bylo jasné, že snímky kondorů nepořídím a čas, který jsem měla vyhrazený pro národní park, strávím na břiše (hned vedle cedule Pozor jedovatí hadi!). Společnost mi dělala kamarádka Táňa, kterou hemžení přičinlivých tvorečků také nadchlo, a společně jsme hledaly nejhezčí snímky.

Mezi mnoha výjevy nás zaujal i červený kvítek, který se v mravenčích kusadlech výrazně vyjímal. Teprve při zvětšení snímku s květem jsem zjistila, že na okvětním plátku neseném jedním mravencem sedí další, mnohem menší mravenec. Netušila jsem ovšem, jaký je vztah mezi touto neobvyklou dvojicí „taxikář-pasažér“.

Když malý hlídá velkého

Nevyjasněná otázka malého mravence na červeném květu mi nešla z hlavy, a tak jsem se obrátila na odborníka – profesora Jana Žďárka. Ten mi poskytnul překvapující vysvětlení: „Na listovém úkrojku se někdy nechává nést docela malá dělnice. Je to osobní stráž nosičky a jejím úkolem je chránit sestru před útoky drobných parazitických mušek hrbilek (čeleď Phoridae).“

TIP: Pastevci a dobytek mikrosvěta – Mravenci a jejich chráněnci

„Moucha si musí při kladení vajíčka sednout na listový úkrojek, a v tom jí právě sestřička nosičky brání. Podaří-li se jí ale vajíčko naklást, vylíhlá larvička se přestěhuje do hlavy své oběti a vyžere její obsah včetně mozku. Mravenec se pak ještě asi čtrnáct dní bezcílně potuluje, než mu hlava upadne a muší larva se v prázdné hlavové schránce zakuklí...“ 


Další články v sekci