Moře u pobřeží Izraele zaplavila ohromná masa medúz. Hrozí nedozírné škody

Obrovská invaze medúz do Středozemního moře ohrožuje mořské ekosystémy, rybolov, systémy využívající mořskou vodu i turistický ruch

06.08.2022 - Stanislav Mihulka



V oceánu se občas stává, že se někde objeví hejno medúz, které pak komplikují život místním lidem i turistům. U pobřeží severního Izraele, v okolí přístavu Haifa, je teď ale moře doslova zaplavené obrovským množstvím medúz kořenoústek Rhopilema nomadica. Moře je úplně poseté medúzami, které jsou všude mezi hladinou a mořským dnem, až do hloubky několika stovek metrů.

Podobné „nájezdy“ medúz se u Haify odehrály v letech 2015 a 2017. Letos to ale opravdu stojí za to. Kde se vzalo tak neobvykle veliké množství medúz? Odborníci izraelské agentury Nature and Parks Authority (NPA) se domnívají, že v tom mohou hrát podstatnou roli lidské aktivity, jako je znečištění Středozemního moře, příliš intenzivní rybolov a stoupající teplota kvůli globálnímu oteplování.

Potíže s medúzami

Záplava medúz během letošního léta může mít katastrofické následky pro mořské ekosystémy v širokém okolí Haify, nemluvě o škodách na turismu a místním průmyslu, který je spjatý s oceánem,“ varuje mořská ekoložka Ruthy Yahel z NPA. „Už teď jsou patrné škody na řadě míst. Medúzy připravují o potravu další živočichy, především ryby. Ucpávají pumpy a systémy odsolovacích zařízení, poškozují chladicí systémy elektráren. Znemožňují rybolov i využívání pláží.

TIP: Medúzy a činnost člověka: Čelíme útoku žahavých chapadel?

Web Live Science připomíná, že navzdory zakořeněným radám není dobré léčit popálená místa na těle močí. Takový postup ve skutečnosti popálení často zhorší, protože žahavé buňky, které zůstaly v ráně, vyloučí ještě více jedu. Postižení lidé by měli odstranit zbytky medúzy pokud možno pomocí nástroje a použít na popáleniny něco kyselého, jako například ocet.


Další články v sekci