Miliardy lidí v letošním roce pociťují vražedné vlny horka

Během jediného červnového týdne padlo letos po celém světě 1 400 teplotních rekordů. V Indii, v Řecku nebo v Saúdské Arábii dokonce kvůli horku umírali lidé. 

27.06.2024 - Stanislav Mihulka



Globální teploty trhají rekordy na všech kontinentech již řadu měsíců. Jen za jeden týden v červnu padlo 1 400 teplotních rekordů. Ve stejném období byly v indické metropoli Dillí objeveny desítky mrtvých těl. Šlo o lidi, kteří zemřeli zejména kvůli vlhkému horku, které je pro lidský organismus mnohem nebezpečnější než samotná vysoká teplota. V Řecku kvůli vedru zahynulo nebo zmizelo několik turistů a na cestě do Mekky letos zemřely stovky poutníků při teplotách šplhajícím k 52 °C.

Změna nebezpečných rozměrů

Spalující horko posledních dnů a týdnů přišlo navzdory předpovědím, podle nichž měl zneklidňující nárůst globálních teplot oproti předchozím letům postupně slábnout. Namísto toho miliardy lidí pocítily na vlastní kůži důsledky oteplování klimatu, v rozvojovém i rozvinutém světě. Stovky ze zmíněných teplotních rekordů padly ve Spojených státech, především na severozápadě a na východním pobřeží.

Odborníci považují tento vývoj za důkaz, že kvůli lidmi způsobeným změnám klimatu jsou dříve výjimečná katastrofální vedra již vlastně běžná.Jak se zdá, změna klimatu už dosahuje nebezpečných rozměrů,varuje klimatický vědec Michael Wehner z amerického výzkumného centra Lawrence Berkeley National Laboratory. „Stále více lidí umírá kvůli oteplování planety.

Vědci původně očekávali, že letošní léto bude o něco chladnější než to loňské, které bylo na severní polokouli nejteplejší za posledních dva tisíce let. Přispět k tomu mělo hlavně očekávané oslabení klimatického jevu El Niño. Na horku, které zachvátilo planetu, se ale tato změna příliš neprojevuje. Odborníci se obávají, že oteplování posunulo planetu do „nového klimatické území,“ které pro nás může být dost děsivé.

„Máme nejvyšší koncentraci skleníkových plynů za poslední tři miliony let. Oxid uhličitý zachycuje teplo, takže globální teplota roste,“ popisuje Michael McPhaden, vědec z Národního úřadu pro oceán a atmosféru. „Je to skutečně jednoduchá fyzika.“


Další články v sekci