Máte rádi svoje faldy? Hranice mezi kultem nezdravé hubenosti a život ohrožující obezitou
Nový trend sociálních sítí hlásá lásku k vlastnímu tělu, ať už je jakékoliv. Odborníci však varují, že zejména v případě obézních osob může jít doslova o hazard se životem – jak dokazují i příběhy influencerů, kteří kvůli potížím provázejícím nadváhu zemřeli
Éra vychrtlých modelek je podle všeho na ústupu. Řada módních značek začala ve svých reklamních kampaních dávat přednost plnoštíhlým křivkám, které věrněji reprezentují míry průměrných žen. Influenceři pak na trend okamžitě zareagovali: Majitelé ne zcela ideálních postav se přestali fotit a natáčet tak, aby v záběru neukázali víc než hlavu a ramena, a sebrali odvahu svléknout se před svými fanoušky do spodního prádla.
Na počátku byla Twiggy
Fenomén si vysloužil označení „body positivity“, volně přeloženo „kladný přístup k tělu“. Společenský ideál krásy, definovaný často až nezdravou štíhlostí, totiž málokdo dokáže naplnit. A mnozí citlivější jedinci, zejména ženy a mladé dívky, pak trpí pocitem méněcennosti.
Hubenost se dostala na piedestal v 60. letech, kdy zahájila kariéru Lesley Hornbyová, známější pod přezdívkou Twiggy. Britská modelka měřící 168 cm a vážící pouhých 41 kg dobyla svět poté, co se ocitla na obálkách nejprestižnějších časopisů a v pouhých 17 letech získala titul Tvář roku. Jen o několik let dřív představila společnost Mattel svůj nejznámější produkt, plastovou panenku Barbie, která si vedle výjimečné popularity vysloužila i neméně hlasitou kritiku za nerealistický vzhled.
Chceme víc tlustých!
Zatímco leckterá dospívající dívka tehdy toužila vypadat stejně jako Twiggy a byla ochotná kvůli tomu držet drastické diety, jiná skupina lidí se rozhodla protestovat. V roce 1967 se v newyorském Central Parku shromáždilo na 500 demonstrantů převážně s více či méně výraznou nadváhou, aby dali najevo svůj odpor vůči štíhlosti, a především proti diskriminaci osob s kily navíc.
Téhož roku zveřejnil deník Saturday Evening Post článek s názvem Více lidí by mělo být tlustých, jehož autor Llewellyn Louderback tak reagoval na předsudky, jimž musela údajně čelit jeho žena. Krátce nato mu vyšla kniha Tlustá síla: Cokoliv vážíte, je správné. V roce 1969 se v USA zformovala nezisková organizace Národní asociace na pomoc tlustým Američanům, dnes fungující pod názvem Národní asociace pro podporu přijetí tuku. Každé léto pořádá celonárodní sjezd a mezi její aktivity patří i snaha zrušit příplatky za sedadlo v letadle pro pasažéry, kteří překročí určitou hmotnost.
Zbytečné hubnutí?
Podle Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou dvě miliardy dospělých a 65 % z nich je přímo obézních. Od roku 1975 se jejich počet ztrojnásobil, přičemž nadváha má každoročně na svědomí víc životů než podvýživa. Určité množství tuku sice organismus ke zdravému fungování potřebuje, pokud však jeho podíl vystoupá příliš vysoko, ohrožuje vnitřní orgány, zatěžuje klouby a vede ke vzniku celé řady civilizačních chorob. Obezita prokazatelně ovlivňuje rozvoj přes 200 nemocí, včetně těch duševních.
Lékaři a další odborníci proto upozorňují, že zdravá sebeláska by měla zahrnovat i posouzení, zda se již tělesné míry nevymkly kontrole. Málokterý influencer je ovšem ochotný přiznat, že tělo, které vystavuje včetně všech jeho nedokonalostí a tukových záhybů, je ve skutečnosti nemocné. Někteří dokonce veřejně vybízejí své sledující k ignorování lékařských doporučení a stavějí se proti hubnutí coby zcela zbytečnému procesu, neboť prý nemá na zdravotní stav žádný vliv. Například britská organizace Zdravý v každé velikosti (HAES) označila chirurgické zmenšení žaludku za „mrzačení“.
Zničila jsem si život…
Britská výzkumnice Sarah Le Brocqová uvádí, že má při rozhovorech se zastánci obezity dojem, jako by se setkala s členy náboženské sekty: „Připadá mi, že všichni myslí a mluví stejně, jako by měli příručku, ze které citují.“ Jednou z mála výjimek se před rokem stala 28letá Britka Brittany Sauerová, jež provozovala populární kanál na sociální síti TikTok. Víc než půl milionu jejích sledujících žilo v domnění, že se cítí se svými 196 kg sexy, jak opakovaně tvrdila – až v jednom z posledních příspěvků s náhlou šokující otevřeností a se slzami v očích přiznala, že si zničila život neustálým přejídáním.
Jak informuje deník Daily Mail, v posledních několika letech se mladá žena potýkala s cukrovkou druhého typu a s kožními infekcemi, nezvládla si sama ostříhat nehty na nohou, protože se při tom příliš zadýchávala, a po celé dva roky de facto nevyšla ze svého bytu. Zemřela jen několik dnů po zveřejnění videa.
Proti proudu
Sauerová nicméně nebyla zdaleka jediná, kdo se za svou obezitu nestyděl, a dokonce si ji pochvaloval – dokud se mu nestala osudnou. Loni v lednu podlehl infarktu americký tiktoker Taylor Brice LeJeune, který zaujal 1,9 milionu sledujících díky recenzím bizarních potravin. Třiatřicetiletý influencer známý pod přezdívkou Wafffler69 ve svých videích pojídal doslova, na co přišel, od sobího masa až po šunku z konzervy z 60. let.
Nesmyslná propagace obezity připravila před dvěma roky o život i 42letou aktivistku Cat Pauséovou. Její úmrtí je o to paradoxnější, že měla univerzitní vzdělání a obezitou se zabývala profesionálně. Šla nicméně proti proudu: Zpochybňovala souvislost mezi množstvím tuku v těle a zdravotním stavem a uváděla vlastní rozhlasový pořad zaměřený na kladný vztah k tloušťce. „Dokonce i morbidně obézní lidé mají stejně dobré nebo lepší zdraví než ti s normální váhou,“ tvrdila. Přesná příčina její smrti sice nebyla zveřejněna, spekuluje se však, že se stala právě obětí nadváhy.