Maskují pruhy běžce? Co ukázal experiment v hmyzím kině

Střídavé pruhy zeber prý mají zmást obtěžující mouchy tse-tse, nebo možná jde o účinný termoregulační mechanismus. Je možné, že by díky pruhům byly běžící zebry „neviditelné“?

10.09.2021 - Zuzana Teličková



Vědce z britské Newcastle University zajímalo, zda pruhy na tělech některých zvířat, které neplní maskovací funkci a v nehybnosti je činí spíše viditelnějšími, nemohou úlohu kamufláže splňovat při pohybu. 

Aby tuto teorii badatelé otestovali, vybudovali miniaturní „kino“ a do něj jako diváky „usadili“ kudlanky nábožné. Hmyzím „návštěvníkům“ poté vědci promítali záběry, na nichž se napříč obrazovkou pohybovaly pravoúhlé obrazce imitující pohyb hmyzu. Pozadí obrazu odpovídalo přirozenému prostředí, „brouci“ se pohybovali různě rychle a byli různě zbarveni. Někteří měli širší a jiní užší pruhy, jiní byli zbarveni stejně jako pozadí a další neměli vůbec žádný vzor.

Kudlanky přeletující obrazce sledovaly pohybem hlavy – podobně, jako když se v zorném spektru snaží udržet letící kořist. Vědci zaznamenali, že kudlanky měly velký problém zaznamenat rychleji letící obrazce, které na sobě měly užší pruhy. Důvodem je optický efekt, díky němuž se pozorovateli jeví pruhy na těle pohybujícího se předmětu jako rozmazané a tudíž hůř viditelné. 

Vedoucí autor studie, profesor Candy Rowe, komentoval výsledky výzkumu slovy: „Když nechcete být viděni a nehybně stojíte, pak je nejvýhodnější mít stejné zbarvení jako prostor za vámi. Naproti tomu kontrastní pruhy jsou asi tím nejhorším vzorem, jaký byste si přáli. Zdá se ale, že u pohybující se kořisti jsou pruhy lepší než maskovací zbarvení a predátor má větší problém si vás všimnout. My jsme sice pokus dělali s kudlankami a hranatými brouky na počítačové obrazovce, ale stejný princip by měl platit i v přírodě. Možná tedy pruhy pomáhají zebrám prohánějícím se po savanách nebo pestřenkám poletujícím z květu na květ. Samozřejmě, že tihle tvorové využijí pruhy i v nehybnosti – zebry s jejich pomocí odhánějí mouchy přenášející smrtící choroby a pro pestřenky je zřejmě dobré, když na květu vypadají jako včely. Jestliže se ale zároveň nechtějí stát přesnídávkou predátorů, pruhy se jim skutečně hodí.“

TIP: Černá s bílými, nebo bílá s černými: Jakou barvu má zebra?

Výsledky výzkumu aplikované na velké kopytníky a lvy ovšem celkem zpochybňuje fakt, že dosud nebyli zaznamenáni lvi, jimž by nepozorovány proběhly přímo před očima seberychleji uhánějící zebry.


Další články v sekci