Letošní olympiádu kyborgů ovládl korejský exoskelet WalkON Suit F1
Korejský institut KAIST sbírá úspěchy s pokročilým exoskeletem, který umožňuje pohyb paraplegickým pacientům.
Vědci a inženýři dlouhodobě pracují na vývoji nejrůznějších asistenčních technologií, jež by umožnily svobodný pohyb paraplegickým pacientům. Mezi ty nejpokročilejší patří korejský exoskelet WalkON, který byl poprvé představený v roce 2016. Jeho nejnovější, v pořadí již čtvrtá verze, označovaná jako WalkON Suit F1, je v mnoha ohledech unikátní. Exoskelet WalkON Suit F1 si totiž dokáže sám dojít k nepohyblivému člověku, vyzvednout ho z vozíku a odkráčet s ním.
Hlavní předností nového exoskeletu je, že se obejde bez asistence dalších osob. Zatímco jiné exoskelety vyžadují pomoc asistentů, kteří nepohyblivého člověka do exoskeletu upevní, WalkON Suit F1 se dokáže pohybovat jako „humanoidní robot“ a k člověku na vozíku si sám dojde. Je také vybaven systémem předního dokování, což znamená, že paraplegický uživatel může zůstat sedět, zatímco se exoskelet sám instaluje kolem jeho těla a nohou.
Kyborgský šampion
Novinka doznala proti předchozím verzím řadu změn – vývojáři zapracovali na systému řízení těžiště, což umožňuje pohyb bez podpůrných holí a uživatelé tak mohou bez omezení používat i ruce. Zařízení také využívá systém pro vizuální detekci překážek.
Pokročilé schopnosti exoskeletu WalkON Suit F1 představili jeho vývojáři na letošním Cybathlonu – „kyborgské olympiádě“ organizované švýcarským technologickým institutem ETH. Cílem této akce, které se letos zúčastnilo 66 projektů z 25 zemí, je podpora vývoje asistenčních technologií.
Účastníci letošního kyborgského klání museli v časovém limitu zvládnout řadu úkolů – pohybovat se mezi překážkami, přesouvat krabice, zvládnout chůzi bez pomoci berlí, projít úzkými dveřmi a zavřít je za sebou nebo třeba pracovat na přípravě jídla v kuchyni.
Exoskelet WalkON Suit F1 si dokázal poradit se všemi nástrahami a jako jediný zvládl všechny úkoly ve stanovém limitu. Stříbrnou medaili vybojoval tým švýcarských vývojářů a bronz připadl thajskému týmu. Medailové pořadí ale není v tomto případě tím nejdůležitějším. Technologie, které se na akci představily by v budoucnu mohly najít uplatnění v asistenčních projektech a usnadnit tak život nepohyblivým lidem.