Léčivá náplň nejen do koláčů: Fantastické asijské rebarbory
Rebarbory se používají ve farmacii a jsou pěstovány i jako okrasné rostliny. Převažuje ovšem jejich užití v potravinářství a v některých zemích jsou vnímány jako běžná zelenina. Například ve východním Turecku, střední Asii a v západní Číně nabízejí děti podél silnic nařezané svazky
Řapíky mladých listů rebarbory se obvykle upravují jako zelenina. Po tepelné úpravě slouží jako náplň do moučníků nebo knedlíků, výjimečné nejsou ani rebarborové polévky, kompoty, marmelády nebo zavařeniny. To vše je ale třeba jíst s mírou, protože větší konzumace může ohrozit těhotné a kojící ženy, malé děti a lidi s ledvinovými kaménky. V rostlině je totiž mimo jiné vysoký obsah šťavelanů, který mají vliv na metabolismus vápníku v organismu.
Rebarbory jsou většinou mohutné byliny příbuzné šťovíkům, kterým se svým vzhledem podobají. Popsáno je kolem 60 druhů, z nichž nejvíce roste ve východní Asii, v Evropě jsou rozšířeny pouze dva druhy. Často rostou na pustinných horských stanovištích. Druhy, jimž se daří na suchých skalnatých místech, mají často listy ostnitě hrbolkaté, v sezóně těsně přitisklé k zemi.
Reveň dlanitá (Rheum palmatum L.)
První zmínka o použití reveně dlanité v lékařství pochází z roku 2700 př. n. l., kdy měla široké využití v tradiční čínské medicíně. Jako droga se používá kořen, který má projímavé účinky, působí antibakteriálně a protizánětlivě. Používá se jako podpůrná léčba při cukrovce a některých ledvinových chorobách. Na dovoz kořene do Evropy mělo začátkem 18. století monopol Rusko. Řapíky jsou porostlé papilami a stejně dlouhé jako čepel. Ta je hluboce pěti-laločnatá, až 60 cm široká se srdčitou bází. Jednotlivé laloky se dále dělí na podlouhle kopinaté špičaté úkrojky. Stonek této reveně je olistěný a květy tmavě červené.
Výška: Mohutné, až 2 metry vysoké byliny. Doba květu: červen Rozšíření: Čína, jako léčivka a zelenina se běžně pěstuje na Sibiři. Ekologie: Roste na horských loukách ve výšce 1 500–4 400 metrů.
Reveň kadeřavá, rebarbora (Rheum rhabarbarum L.)
Tato stará kulturní zelenina a léčivka byla v Číně pěstována již od starověku. Ve středověku byla do Evropy dovážena z tureckých přístavů, a proto se jí říkalo turecká rebarbora. Velké, až 1,5 metru vysoké byliny se žlutozelenými květy. Chlupaté řapíky listů jsou kratší než čepel. Listy mohou být na spodní straně purpurově zbarvené a jejich okraj je zvlněný. V průměru mají asi 50 cm, jsou vejčité, delší než širší a na bázi uťaté. Olistěný a bradavičnatý stonek se větví již v dolní části.
Výška: až 1,5 m Doba květu: červen Rozšíření: Čína, Mongolsko a východní Sibiř Ekologie: Horské svahy ve výšce 1 000–1 600 metrů.
Rheum nobile
Z přízemní růžice listů vyrůstá nevětvený přímý stonek s velkými okrouhlými průsvitnými listeny s čepelí až 30 cm v průměru. Listeny se směrem vzhůru zmenšují a střechovitě překrývají, pod nimi jsou schované drobné laty květů. Díky tomu jsou květy a vyvíjející se plody chráněny před nočními mrazy a UV zářením a ve dne mají zvýšenou teplotu podobně jako ve skleníku. Po odkvětu se stonek protahuje, listeny usychají a opadávají. Díky tomu se semena mohou šířit za pomoci větru. Stonek je využíván jako zelenina. Mohutná vysokohorská rostlina, která tvoří dominantu luk nad horní hranicí lesa v Himálaji. Má mohutný, až dva metry dlouhý a na řezu žlutý kořen.
Výška: asi 2 metry Doba květu: červen, červenec Rozšíření: Himálaje, Afganistán, Tibet Ekologie: Vysokohorské louky a kamenné polopouště ve výšce 4 000–4 800 metrů.