Léčba chřipky: Jaké léky fungují a na jaké si raději dejte pozor?

V dnešní hektické době je pro mnoho lidí představa výpadku v práci na týden až čtrnáct dní identická se scénou z hororu. I proto se řada vědců a farmaceutických firem snaží najít lék, který by dal člověku další možnosti v boji s chřipkou, tedy kromě tradičního klidu na lůžku

16.11.2020 - Jan Filip Sýkora



Mnoho z nás si jistě v okamžiku, kdy jsme postiženi zákeřnou chorobou zimní sezóny, posteskne: „Kdyby tak existovala nějaká pilulka, kterou stačí spolknout a chřipku by vyléčila.“ Je pravda, že pořádná chřipka dokáže člověku otrávit život a přivodit velmi nepříjemné stavy. V naprosté většině případů se však jedná o takzvané „self-limited“ onemocnění. V lékařské terminologii se tak označují choroby, jež u jinak zdravých lidí odezní samy i bez léčby, aniž by zanechaly trvalé následky. Přesto existují léčiva, která průběh chřipky zmírňují, zkracují dobu jejího trvání, a v závažných případech dokonce zachraňují lidské životy. Jak je možné s chřipkou bojovat pomocí stávajících medikamentů a jaké novinky se na „protichřipkovém“ poli objevily v poslední době?

Léčit příčinu, či následek?

Lékaři obvykle rozdělují léčiva ve vztahu k libovolné chorobě (nejen chřipce) na symptomatická a kauzální. Jako symptomatické označují ty léky, které pomáhají vypořádat se s příznaky (tedy symptomy) nemoci. Neléčí samotnou příčinu, ale usnadňují léčbu, protože zmírňují doprovázející obtíže, například bolesti, teploty či zvracení. Naproti tomu léčiva kauzální cílí svůj účinek proti samotnému původci choroby, ať už se jedná o bakterii, virus nebo neinfekční mechanismus vzniku. 

Obě skupiny léčiv mají svůj nezastupitelný význam a často jsou mezi sebou kombinovány. Například při těžké bakteriální infekci podává lékař antibiotika proti původci choroby – to je ona kauzální léčba. Zároveň však ordinuje přípravky na tlumení bolesti, může podávat i léky na podporu krevního oběhu či infuzní přípravky – to vše je doprovodná symptomatická terapie, která pomáhá udržet nemocného při životě.

Hlavně ulevit!

Symptomatická léčiva tvoří nejčastěji užívanou skupinu medikamentů v léčbě nekomplikované chřipky. Velkou část z následujících léků jistě budete znát a pravděpodobně několikrát v životě jste je užili: Jedná se většinou o volně prodejné léky, jimž je během chřipkové sezóny věnována masivní reklamní kampaň. Jejich úkolem je tlumit nejnepříjemnější příznaky chřipky – bolest, horečku a kašel. Mezi nejužívanější látky patří paracetamol (acetaminofen).

Koupit jej můžete v podobě sirupu, tablet, šumivých nápojů či rozpustného drinku. Mezi jeho obchodní názvy patří Paralen, Panadol, Coldrex, Paramax a mnohé další. Často se prodává v kombinaci s dalšími látkami (například kofeinem), které zvyšují účinnost léku. Mechanismus účinku paracetamolu není dosud zcela jasný, víme však, že působí zejména v centrální nervové soustavě prostřednictvím zablokování funkce enzymu cyklooxygenázy.

Žaludek pod útokem

Mezi další známé protizánětlivé léky ze skupiny takzvaných nesteroidních antiflogistik řadíme ibuprofen. Ikonická růžová tabletka se prodává pod obchodním názvem Ibalgin, případně Brufen či Nurofen, a to i ve formě sirupu. Obdobně jako paracetamol je blokátorem enzymu cyklooxygenázy. Aby to nebylo tak jednoduché, blokuje ibuprofen bezohledně i hodné formy enzymu, které pomáhají například snižovat kyselost žaludku a stimulují tvorbu ochranného hlenu. Proto při dlouhodobém užívání nesteroidních antiflogistik hrozí vznik žaludečních vředů, což by vás mělo „navnadit“ pouze na krátkodobé používání. 

TIP: Past skrytá v pilulkách úlevy: Jak se zbavit bolesti, a přitom se nezabít?

Cyklooxygenázu blokuje také acetylsalicylová kyselina. Nejstarší známé nesteroidní antiflogistikum vděčí za svůj název vrbě (salix), v jejíž kůře je kyselina obsažena. Je známá také jako aspirin či acylpyrin a kromě tlumení bolesti a horečky se dnes užívá v minimálních dávkách i proti srážení destiček u pacientů s ischemickou chorobou srdeční. Nežádoucí účinky jsou obdobné jako u ibuprofenu, a především pozor na děti! Těm se lék nesmí do 12 let podávat, neboť hrozí riziko vzniku takzvaného Reyova syndromu.

Abyste se mohli nadechnout

Další na pořadu stojí pseudoefedrin, jenž je izomerem efedrinu – alkaloidu získávaného z přesličkovitého keře chvojníku (Ephedra). Podobně jako efedrin i pseudoefedrin působí stimulačně na sympatický nervový systém. Jeho nejdůležitějším účinkem je dekongesce sliznic, tedy snížení otoku a zlepšení průchodnosti například ucpaného nosu. Pro výraznou strukturální podobnost s metamfetaminem (pervitinem) byl často zneužíván jako základní surovina pro výrobu této drogy. I z toho důvodu jsou léčiva s jeho obsahem (Modafen, Paralen Plus) v naší republice dostupná pouze po předložení občanského průkazu.

Také ambroxol je účinná látka, která stimuluje hlenové žlázky v dýchacích cestách k výrobě řidšího a méně vazkého hlenu. Zároveň také pomáhá hlen rozpouštět a působí i na řasinkové buňky, které v průduškách miniaturními vlásky neustále zajišťují pohyb sekretu vzhůru do hrtanu, kde je vykašlán. Snižuje tak dráždění a usnadňuje vykašlávání při silném zahlenění. V lékárnách tuto látku najdete pod názvem Mucosolvan či Ambrobene a ve formě sirupu je tento lék vhodný i pro menší děti.

Když vás trhá kašel

Při silném, dráždivém a suchém kašli si nemocný jistě přeje, aby škrábání a dráždění v krku na chvilku polevilo. Pomoci mu mohou léky ze skupiny antitusik, tedy přípravků tlumicích kašel, například butamirát, prodávaný pod názvem Stoptussin, nebo dextrometorfan, známý jako Stopex.

Pro nejsilnější kalibr mezi antitusiky už musíte navštívit lékaře, neboť kodein patří mezi slabé opiáty, a jako takový je dostupný jen na lékařský předpis. Většinou však dobře zabírají i volně prodejná léčiva a není tedy zapotřebí hned zčerstva chodit s chřipkou pro recept.

S kanonem na virus

Kauzální léčiva užívaná v terapii chřipky jsou již těžkým kalibrem a nasazují se buď u lidí s komplikovaným průběhem, nebo u pacientů, kteří se již léčí s vážným onemocněním a chřipka je ohrožuje na životě. Na chřipku totiž nezabírají klasická antibiotika, protože je způsobena viry, nikoli bakteriemi. Sáhnout tedy musíte do skupiny léčiv zvaných antivirotika. Ačkoliv podobnost názvů svádí k jisté příbuznosti, jedná se o zcela odlišné chemické látky.

Připomeňme si, že viry nejsou buněčné organismy, nemají tedy jádro, buněčnou stěnu ani organely a nejsou schopny samostatného života a rozmnožování. K tomu potřebují vždy nějakou hostitelskou buňku – a v případě chřipky se jedná o hostitelské buňky vašeho těla. Absence buňky a jednoduchost tělesné stavby virů je na jednu stranu nevýhodná, neboť nedokážou existovat mimo organismus, na kterém parazitují.

Na druhou stranu tím pádem mají minimální množství cílových struktur, proti kterým lze směřovat léčbu. Zjednodušeně řečeno, kdo nemá skoro nic, tomu je těžké nějak uškodit. Přesto protichřipková antivirotika existují a nejen to, dokonce jsou neustále vyvíjena i nová a lepší.

Neprojdou!

Zanamivir a jeho známější příbuzný oseltamivir patří v současnosti mezi nejrozšířenější chřipková antivirotika. Že jste o nich ještě neslyšeli? Možná si vzpomenete na epidemii ptačí chřipky a rozsáhlé doplňování státních zásob lékem Tamiflu – právě tento lék je založen na oseltamiviru. Jejich unikátnost spočívá ve schopnosti zablokovat enzym neuraminidázu. Ta se nachází na povrchu membránového obalu viru a štěpí vazby mezi sacharidy v glykoproteinech, které jsou nejdůležitější složkou hlenu.

Tento enzym tak zprvu umožňuje virům doslova rozpustit ochrannou hlenovou vrstvu a následně proniknout do buněk dýchacích cest, kde se pomnoží. Kopie viru jsou pak uvolněny z hostitelské buňky a při uvolnění nových virových částic zabraňuje neuraminidáza jejich slepení. Přestože lék působil zprvu ohromujícím dojmem, realitou je, že oseltamivir dokáže pouze snížit replikační schopnost viru a pro maximální účinnost by měl být podán v prvních dvou dnech nemoci. I tak je ale momentálně tím nejlepším, čím současná medicína proti chřipce disponuje. 

Čeká nás nadějná budoucnost?

Slibným by mohl být nově objevený lék baloxavir marboxil od japonské firmy Shionogi. Na rozdíl od oseltamiviru jej stačí užít v jediné dávce. Nepůsobí totiž na povrchový enzym neuraminidázu, ale na enzym endonukleázu, která je potřebná ke zkopírování nukleové kyseliny viru. Prozatímní klinické studie dosáhly nadějných výsledků, snad se tedy dočkáme léku již brzy i u nás. Při včasném užití totiž dokáže zcela potlačit příznaky chřipky za pouhých 24 hodin.

TIP: Uhaste bolest v krku: Funguje kloktání doopravdy jako léčebný prostředek?

Dokud k nám novinka ze země vycházejícího slunce nedorazí, nezbývá než překonat chřipku ležením v posteli a pozřením paralenu – nebo si připlatit za vakcinaci a snížit tím riziko infekce. Sezóna začíná a je tedy nejvyšší čas. A pokud vás i přesto chřipka dostane, rozhodně to s léky nepřehánějte. Horký čaj s citronem a medem vám uleví v mnoha případech také – a vaše peněženka a játra vám za to jen poděkují. 


Další články v sekci