Krvavá iluze: Proč se žíly zdají modré, když je krev červená?

Červená je barvou krve. Proč se ale žíly zdají modré, když je krev červená? A žijí na světě i tvorové s jinou barvou krve?

07.09.2022 - Barbora Jelínková



Pokud se zraníme, teče nám krev rudé barvy. Přesto se při pohledu na cévy prosvítající pod kůží zdá, jako by v nich kolovala modrá či zelená tekutina. Důvod spočívá ve vlastnostech světelných paprsků dopadajících na pokožku: Zatímco červené světlo o dlouhé vlnové délce projde skrz tkáň, kde ho absorbuje hemoglobin, modrá složka o kratší vlnové délce se odrazí zpátky. A našim očím se takový předmět, zde tedy céva, jeví modrý.

TIP: Mají i zvířata různé krevní skupiny?

„Modrá krev“ ovšem nepředstavuje v živočišné říši neznámý pojem. Někteří mořští tvorové totiž nevyužívají pro přenos kyslíku červený hemoglobin, nýbrž hemocyanin, v jehož molekule se místo železa vyskytují atomy mědi. A u některých zvířat se můžeme dokonce setkat se zelenou krví – například ještěrka z čeledi scinkovitých Prasinohaema prehensicauda.

Krev ještěrky Prasinohaema prehensicauda obsahuje biliverdin – pro člověka toxické zelené barvivo obsažené ve žluči. (foto: Louisiana State University, Chris AustinCC BY 4.0)


Další články v sekci