Kriminalistická revoluce: Nová forenzní metoda odhaluje povýstřelové stopy přímo na místě činu
Nová metoda vyvinutá vědci z Amsterdamské univerzity umožňuje rychlou a spolehlivou detekci povýstřelových zplodin přímo na místě činu pomocí světélkujících reakcí.
Každý, kdo sleduje příběhy o kriminalistech a vyšetřování zločinů, jistě ví, jak je v případě střelby důležité prověřit povýstřelové zplodiny, přímo na místě činu, na oblečení a těle podezřelých. Nová metoda vyvinutá odborníky Amsterdamské univerzity tento úkol podstatně zjednodušuje a zrychluje.
Výstřel z palné zbraně po sobě zanechává více či méně stop, které vytvářejí látky uvolněné během procesu výstřelu. Jde o rozmanité mikročástice, které pocházejí ze střely, nábojnice a ze samotného výstřelu. Tvoří je celé řada chemických prvků, jako je například antimon, cín, baryum, síra, měď, nikl, zinek, železo a v neposlední řadě olovo.
Světélkující stopy
Současné kriminalistické metody zahrnují odběr vzorků na místě činu i u podezřelých a jejich převoz do forenzní laboratoře, která provede potřebné testy. To všechno ale nějakou dobu trvá. Nová metoda detekce povýstřelových zplodin, kterou podrobněji popisuje odborný časopis Forensic Science International, by měla vše urychlit.
Wim Noorduin a jeho kolegové využili k detekci stop výstřelu kapalinu založenou na izopropylalkoholu, která obsahuje ještě další chemické látky. Vyšetřovatelé touto kapalinou postříkají povrchy související se zločinem a pak sehraje klíčovou roli methylamoniumbromid. Ten reaguje s částicemi olova, pokud jsou přítomné a vytvoří známý polovodičový materiál perovskit.
Když je poté perovskit vystavený ultrafialovému záření ze speciální svítilny, světélkuje jasně zelenou barvou, což je snadno viditelné. Experimenty potvrdily, že tímto způsobem lze detekovat povýstřelové zplodiny na oblečení až dva metry od výstřelu, a také na rukou střelce i po intenzivním mytí. Policie v Amsterdamu právě testuje tuto metodu při reálném vyšetřování.