Křídová fosilie gorgosaura ukázala, čím se živila mláďata těchto tyranosauridů

Dospělí gorgosauři byli vrcholovými predátory dávných ekosystémů na území dnešní Alberty. Na čem si pochutnávala jejich mláďata?

12.12.2023 - Stanislav Mihulka



Odborníci kanadského Královského Tyrellova muzea paleontologie objevili v roce 2009 na slavné kanadské paleontologické lokalitě, známé jako Dinosauří provinční park, zachovalou fosilii tyranosaurida Gorgosaurus libratus, který žil před zhruba 75,3 miliony let. Šlo o mladé zvíře, které vážilo „pouhých“ 335 kg, což představuje jen asi 13 % hmotnosti dospělého gorgosaura.

Paleontolog François Therrien s týmem spolupracovníků preparovali fosilii v laboratoři muzea a během práce narazili na opravdový poklad, který se ukrýval v bývalé břišní dutině gorgosaura. Vědci objevili zbytky dvou mladých býložravých dinosaurů z příbuzenstva oviraptorů Citipes elegans. Překvapivý objev zveřejnil vědecký časopis Science Advances.

Poslední stehýnka v životě gorgosaura

Ukázalo se, že posledním jídlem gorgosaura byly zadní nohy dvou mladých oviraptorů. Ze stavu kostí, které se nacházely v žaludku predátora, lze soudit, že je gorgosaurus pozřel s odstupem několika hodin až dní. Zdá se, že tito oviraptoři velcí zhruba jako krocan byli oblíbenou potravou mladých gorgosaurů.

Jde o významný nález, který představuje první přímý důkaz, že mladí gorgosauři lovili něco jiného než jejich dospělé protějšky. Díky stopám po zubech gorgosaurů na kostech jejich obětí víme, že dospělí gorgosauři lovili býložravé dinosaury, například „rohaté“ ceratopsidy nebo „kachnozobé“ hadrosauridy.

TIP: Poslední večeře rytíře křídy: Co měla k jídlu borealopelta?

Mladí gorgosauři by ale takovou kořist nejspíš neulovili. Byli lehce stavění a museli se spokojit s malými dinosaury, jako byli právě oviraptoři Citipes elegans. Výsledky tohoto výzkumu potvrzují představu, že tyranosauridi během svého života plnili různé ekologické role. V mládí lovili malé dinosaury či mláďata větších druhů a po dosažení dospělosti se stali vrcholovými predátory. Badatelé odhadují, že k tomuto přechodu docházelo zhruba v 11 letech věku mladých tyranosauridů, kdy jim dostatečně zesílila lebka i zuby. 


Další články v sekci