Kreativitu lze podle vědců trénovat podobně jako svaly
Každý, kdo se často věnuje tvůrčí činnosti, dobře zná chvíle, kdy nové nápady najednou nepřicházejí. Studie vědců z Washingtonské státní univerzity se zaměřila na to, jak povzbudit kreativní schopnosti mozku prostřednictvím emocí
S nedostatkem fantazie se většinou potýkají lidé, kteří mají obecně sklon ke konvenčnějšímu uvažování. Podle psychologů však vrozená dispozice smýšlet v zajetých kolejích nemusí být nezvratná.
Jak tvrdí hlavní autorka studie Lily Zhuová z Washingtonské státní univerzity, „kdykoliv se odpoutáme od své dosavadní perspektivy a pokusíme se při přemýšlení uplatnit odlišné emoce, zapojí se do procesu tvůrčí prvek“. Kreativitu lze tudíž podle ní trénovat. Výsledky průzkumu, který Zhuová se svými kolegy provedla na vzorku 279 vysokoškolských studentů, její předpoklad potvrdily: Ukázalo se, že lidé zvyklí pravidelně aplikovat „emoční přehodnocování“ bývají obecně tvořivější a otevřenější novým výzvám.
Emoce v náš prospěch
V dalším experimentu sledovalo 335 dobrovolníků filmovou scénu vyvolávající hněv a dostali u ní za úkol pracovat se svými emocemi: potlačit je, myslet na něco jiného nebo se na záběry podívat odlišnou optikou. Následně je vědci požádali, aby se pokusili přijít na nové využití uvolněných prostor v někdejší kavárně. Ti, kdo u filmu praktikovali emoční přehodnocení, přitom prezentovali nápaditější návrhy – jako veřejnou odpočívárnu či zařízení péče o děti – a to i v případě, že předtím spadali do kategorie „konvenčně uvažující“.
TIP: Sundejte si sluchátka: Hudba údajně oslabuje kreativitu
Podle Zhuové by se dalo uvedené zjištění zužitkovat ve firmách, kde by se mohli zaměstnanci v emočním přehodnocování cíleně cvičit. „Negativní emoce jsou na pracovišti nevyhnutelné,“ konstatuje badatelka. „Můžeme s nimi však zacházet produktivním a zdravým způsobem a chápat je jako příležitost k nácviku flexibilního myšlení.“