Královská hrobka první egyptské faraonky Merneit je plná vína

Nedávné vykopávky v archeologickém nalezišti Abydos odkryly hrobku královny Merneit, významné panovnice první dynastie vládců starověkého Egypta. V její hrobce archeologové narazili i na 5 000 let staré víno.

25.10.2023 - Stanislav Mihulka



Egyptská královna Merneit byla jednou z nejmocnějších žen světa své doby. Podle toho, co o ní víme, vládla někdy mezi lety 2970 a 2893 před naším letopočtem. Byla zřejmě manželkou faraona Wadžiho a matkou faraona Hor-Dena, za kterého pravděpodobně vládla coby regentka do jeho dospělosti. Merneit byla příslušnicí 1. dynastie staroegyptských vládců a podle všeho byla první, nebo druhou (po Neithotep) egyptskou faraonkou.

O životě Merneit toho víme jen velmi málo. O to zajímavější je její hrobka v Abýdosu, na kterou se nedávno zaměřili archeologové Německého archeologického institutu v Káhiře, Vídeňské univerzity a také Univerzity v Lundu, ve spolupráci s egyptským ministerstvem turismu.

5 000 let staré víno

Pohřební komora královny Merneit se nachází v rozsáhlém pohřebním komplexu. Postavená byla z nepálených hliněných cihel, hlíny a dřeva a místo jejího posledního odpočinku je obklopené hrobkami 41 dvořanů a služebníků. Ty vznikly v delším časovém období a podle vědců tak nejspíš nejde o rituální oběti královského pohřbu.

Vše nasvědčuje tomu, že Merneit a její dvůr holdovali vínu. Archeologové totiž v pohřebním komplexu narazili na ohromné množství předmětů pohřební výbavy, mezi nimiž nechybí stovky dobře zachovalých nádob na víno. Některé jsou stále ještě zapečetěné a archeologové v nich nalezli zbytky pět tisíc let starého vína. V dalších nádobách vědci objevili konzervované bobule révy.

Faraonka první dynastie

Faraonka Merneit vláda v době, která asi o 500 let předcházela budování slavných pyramid v Gíze a egyptská říše v té době teprve získávala své budoucí obrysy. Archeologických nálezů z této doby není mnoho a písemných záznamů máme ještě méně. Nedávné vykopávky na nalezišti Abydos proto přinášejí řadu mimořádně cenných informací.

Zdejší archeologické nálezy poodkrývají roušku tajemství života a postavení samotné Merneit, jejíž status býval dříve zpochybňován, především proto, že šlo o ženu. Řada archeologických dokladů ale naznačuje, že šlo o opravdu velmi mocnou ženu, jejíž postavení odpovídalo faraonům té doby.

TIP: V Egyptě vykopali nejstarší velkopivovar: Vařilo se v něm už před pěti tisíci lety

„Bylo by zbytečné dále popírat místo první faraonky starověkého Egypta Merneit,“ píše například francouzský egyptolog Jean-Pierre Pätznick v publikaci Proceedings of the Seventh European Conference of  Egyptologists. „Byla princeznou, královnou, královskou matkou a regentkou s mimořádným osudem. Byla zřejmě vůbec první ženou, která se svým postavením vyrovnala egyptským mužským faraonům a možná je i v některých ohledech předčila,“ dodává Pätznick. 


Další články v sekci