Konec jedné pověry: E-sportovci jsou zdravější než průměrný člověk
Profesionální hráči videoher sice tráví hodně času u počítače, jejich životní styl je ale zdravější než u většinové populace
Elektronický sport, tedy soutěžení v hraní počítačových her, je stále populárnější. Většina států a sportovních svazů sice ještě neuznala e-sport za sport, jeho hráči ani diváci si z toho ale moc nedělají. Experti Německé sportovní univerzity v Kolíně nad Rýnem navíc nedávno zbořili jeden velký mýtus, který se týká e-sportovců.
Obecná představa e-sportovce vykresluje jako teenagery s nezdravým životním stylem, kteří tráví veškerý volný čas v sedě, civěním do monitoru a pojídáním zcela nezdravých jídel. Němečtí vědci prostudovali životní styl celkem 820 e-sportovců a ověřili, jak to ve skutečnosti je s jejich zdravím.
TIP: Sportovci virtuálních světů: Jaká zdravotní rizika hrozí profesionálním e-sportovcům?
Výsledky jejich výzkumu ukazují, že skutečnost se od našich předsudků značně liší. Vedoucí projektu Ingo Froböse sice přiznává, že v jídelníčku e-sportovců se pravidelně objevují nepříliš zdravé energetické drinky, jinak ale hráči elektronických sportů jedí zdravěji než průměrný člověk. Dokonce jejich fyzická aktivita přesahuje doporučení Světové zdravotnické organizace WHO. E-sportovci, alespoň ve zmíněné studii, zvládají průměrně 9,5 hodiny intenzivní fyzické aktivity týdně. Jak se zdá, lidé mohou žít hraním počítačových her, a přesto mít zdravý životní styl.