Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je o 50 % vyšší než v předindustriální době

Podle zjištění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je současná koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře o 50 % vyšší než v předindustriální době. Vyšší byla naposledy ve spodním pliocénu před 4 miliony let

08.06.2022 - Stanislav Mihulka



V dnešní době vede celá řada lidských aktivit k uvolňování emisí uhlíku do atmosféry. V důsledku toho roste množství oxidu uhličitého, který funguje jako skleníkový plyn a přispívá k ohřívání našeho světa. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) dosáhla letos v květnu hladina oxidu uhličitého úrovně, která tu nebyla minimálně 4 miliony let.

Květen je obvykle měsícem, kdy hladina oxidu uhličitého v atmosféře dosahuje nejvyšších hodnot za celý rok. V květnu 2022 odborníci zjistili, že množství oxidu uhličitého překročilo úroveň 420 ppm (parts per milion, česky „částic na 1 milion“). V květnu 2021 to bylo 419 ppm, v květnu 2020 se hladina oxidu uhličitého pohybovala na 417 ppm.

Oxid uhličitý na úrovni z dávných dob

Tato měření pocházejí z americké observatoře na havajské vyhaslé sopce Mauna Loa, kde probíhají již dlouhé desítky let. Observatoř se nachází v nadmořské výšce 3 397 metrů, což vědcům dovoluje měřit oxid uhličitý bez obav z většího vlivu místních zdrojů emisí uhlíku.

Graf s průměrnou měsíční hodnotu oxidu uhličitého naměřenou na observatoři Mauna Loa na Havaji. Jde o nejdelší záznam přímých měření CO2 v atmosféře. (foto: NOAA, Kalifornská universita v San Diegu (Scripps Institute of OceanographyCC BY 4.0)

Od rozšíření zemědělství před zhruba šesti tisíci lety se množství oxidu uhličitého v atmosféře pohybovalo kolem hodnoty 280 ppm. Zhruba počátkem 20. století se hladina tohoto skleníkového plynu začala zvedat. Dnes podle NOAA dosahuje hodnot, které Země naposledy zažila zřejmě před déle než 4 miliony let, ve spodním pliocénu. Hladina oceánů přitom tehdy byla o 5 až 25 metrů výš než dnes a dnešní oblast arktické tundry pokrývaly velké lesy

TIP: Oxid uhličitý nám leze na mozek: Vyšší hladina CO2 může zpomalovat myšlení

Podle geochemika Ralpha Keelinga, který vede program Scripps na Mauna Loa, sice využívání fosilních paliv již podle všeho nezrychluje, stále ale míříme vysokou rychlostí směrem ke globální katastrofě. Pesimismus a rozpaky ale neskrývají ani další odborníci. „Oxid uhličitý je teď v atmosféře v takovém množství, jaké náš druh nikdy nezažil,“ upozorňuje například Pieter Tans ze výzkumného střediska Global Monitoring Laboratory. „Víme o tom půl století a nedokázali jsme s tím udělat nic smysluplného,“ dodává tento respektovaný odborník.


Další články v sekci