Klenot mezi českými zámky: Kačina je skvostem empírové architektury

Jedna z nejkrásnějších empírových staveb na našem území, ale i v celé střední Evropě vyrostla ve středních Čechách nedaleko Kutné Hory. 

25.11.2024 - Zuzana Rychlá



První návrhy budoucího zámku Kačina vypracoval francouzský architekt Bernard Poyet, realizace se však dočkal teprve projekt saského královského architekta Christiana Friedricha Schurichta, přičemž do finální podoby výrazně zasahoval i sám investor. Samotná stavba probíhala v letech 1807 až 1824, neboť se práce z finančních důvodů protahovaly a některé části – například kaple – se vůbec nepodařilo dokončit. Plány přilehlého parku zhotovil ředitel vídeňské botanické zahrady Nicolaus Joseph von Jacquin.

Zámek sestává ze tří hlavních budov – obytné a reprezentační části, knihovny a divadla – které spojují půlkruhové kolonády zdobené mohutnými sloupy. Hlavní budova sloužila rodině, nacházely se zde také salony a taneční sál. V kolonádách samotných byly potom hostinské pokoje a část technického zázemí. V suterénu pak byly umístěny malé lázně s mramorovým bazénem. Kačina sloužila rodině až do druhé světové války, kdy byla kvůli dluhům posledního vlastníka Quida Thun-Hohenštejna v dražbě prodána Hitlerjugend. Po válce ji zkonfiskoval československý stát a od 50. let zde sídlí Národní zemědělské muzeum.

Chrám vědy 

Samostatně stojící budova knihovny představuje klenot sama o sobě. Tvoří ji obdélníková vstupní část se sloupořadím a velkorysá kruhová rotunda. V budově se kromě množství regálů s knihami – těch bylo v časech Jana Rudolfa Chotka v knihovně přes 7 000 – nacházely třeba také sbírky nerostů, astronomické přístroje a mohutná antická váza zobrazující pověst o založení Říma. V horní části objektu se potom nacházel byt knihovníka a archiváře. Symboly vědění na průčelích obsahují také odkazy na – v té době zakázané – svobodné zednáře.

Celkový pohled na zámek Kačina. (foto: Wikimedia Commons, adamp, CC BY-SA 3.0)

Jednou z nejzásadnějších inspirací pro stavbu Kačiny se majiteli zámku Janu Rudolfu Chotkovi stala kavalírská cesta po Evropě. Roku 1769 vyrazil mladý aristokrat s doprovodem do Itálie, navštívil Milán, karneval ve Florencii a Velikonoce oslavil v Římě. Po cestě se k němu připojila řada dalších mladých šlechticů včetně budoucího císaře Josefa II

Z Itálie poté průvod zamířil do Francie, navštívil Lyon a roku 1770 se zúčastnil svatebního průvodu Marie Antoinetty. V Paříži se Chotek setkal s nejvýznamnějšími osvícenskými intelektuály své doby – baronem d´Holbach, botanikem Duhamelem du Monceau i encyklopedistou Denisem Diderotem. Na podzim roku 1770 se výprava přes Německo vrátila domů. Právě kavalírská cesta, na níž se seznámil s klasicistními zámky francouzských aristokratů i benátskými vilami, významně ovlivnila Chotkovy představy o požadované podobě rodového sídla.


Další články v sekci