Když je žaludek na vodě: Jak se vyhnout nevolnosti při cestování?
Bolí vás hlava, obrací se vám žaludek a pocit na zvracení neustává. Stačí rychle projet zatáčku v autě, nastoupit na loď nebo se svézt na kolotoči. Kinetóza však nepředstavuje moderní „vynález“ – je s námi od nepaměti
Pocit nevolnosti se obvykle dostaví, pokud si při jízdě autem či autobusem čteme nebo sledujeme mobilní telefon. Zatímco totiž rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu dostává signály o otřesech a změně polohy, oči vnímají statický bod – například stránky knihy – a předávají tak mozku zprávu, že se nepohybujeme. Klíčový orgán na popsaný nesoulad zareaguje tzv. kinetózou, jež se projevuje mimo jiné nepříjemným zvedáním žaludku.
Když si nerozumí oči a uši
Coby řešení se osvědčilo soustředit pohled na nehybný cíl mimo vozidlo, třeba na linii horizontu. Mozku to umožní předvídat pohyby dopravního prostředku, a sladit tak signály ze smyslových orgánů. Dále je vhodné se pokud možno vyvarovat jakýchkoliv pachů – ať už z výfukových plynů, či například ze svačiny – které mohou nevolnost ještě zesílit.
TIP: Když si nerozumí oči a uši: Co je to kinetóza a jak se jí vyhnout
Ačkoliv se vědci zabývají kinetózou dlouhá desetiletí, stále si nejsou jisti všemi jejími aspekty ani neznají přesná pravidla, podle nichž některé lidi trápí a jiné nikoliv. Víme například, že nemocí z pohybu netrpí kojenci, zatímco batolata sužuje nevolnost při jízdě autem velmi často. Podle jednoho z možných vysvětlení nevnímá několikaměsíční dítě nesoulad mezi polohou sebe sama a okolím – kdežto batole už chápe, že pokud se pohybuje, mají adekvátně „reagovat“ předměty kolem něj.
Ví se také, že nevolnost netrápí řidiče automobilů. Důvod tkví zřejmě v tom, že se sami cítí být „hybateli“ vozu. Úplnou jistotu však u žádného z uvedených objasnění nemáme.