Kdo řídí holubí let: Demokracie a vůdčí typy

Vědci z oxfordské university a z Eötvös University v Maďarsku se zabývali dosud nevyřešenou otázkou, který jedinec v ptačím hejnu rozhoduje, kudy se vlastně poletí

06.12.2016 - Zuzana Teličková



Zoologové pro výzkum použili miniaturní přístroje GPS vážící pouhých 16 gramů, jež připevnili na záda poštovním holubům letícím v maximálním počtu deseti jedinců. Poprvé tak mohli sledovat přesný pohyb hejna a analyzovat vzájemné vztahy jeho členů. Vědce především zajímalo, zda má skupina jednoho dominantního jedince, který řídí celý let, nebo se na rozhodování podílejí všichni společně.

TIP: Unikátní včelí experiment aneb Proč je nektar mandloní jedovatý?

„Zjistili jsme, že v hejnu sice existuje hierarchie, ale většina holubů má na rozhodování o trase nějaký vliv,“ říká autorka studie zooložka Dora Birová. Přístroje zaznamenávaly změny směru každé 0,2 vteřiny, takže bylo možno posoudit, který holub je inicioval a kdo jen následoval pokyny.

Bylo zjištěno, že v hejnu panuje pevně stanovený systém, podle kterého má hlas jednotlivých členů určitou váhu. Existují tu tedy jak vůdčí typy, jejichž pohyb hejno ochotně následuje, tak podřízení holubi, kteří však mohou trasu do jisté míry také ovlivnit. Tento flexibilní způsob zajišťuje velmi efektivní formu rozhodování, při které dochází k minimálnímu množství chyb. Umístění jedinců na žebříčku váženosti se navíc časem mění. Birová se chystá otázkou navigace zabývat i nadále, aby zjistila, zda jsou navigační schopnosti dány dědičně, nebo se holubi postupně vypracují získáváním zkušeností.

  • Zdroj textu

    Příroda 6/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci