Jak se rodí pláč: Je rozdíl v mužských a ženských slzách?
Co způsobuje, že se člověk rozpláče? A proč muži pláčou méně než ženy?
Základní sekrece slz je v oku přítomna neustále a chrání ho před vyschnutím. Mimoto ale existují další dva druhy „pláče“: reflexní sekrece slz, k níž dochází při podráždění oka (kouřem, při krájení cibule apod.), a emocionální sekrece, jejímiž nejčastějšími příčinami jsou stres, zklamání nebo smutek.
TIP: I muži mají své dny: Hormonální cykly nejsou výsadou žen
Emocionální pláč je vyvolán vyšší hladinou hormonů aktivovaných koncovým mozkem, který zpracovává smutek. Zatímco reflexní slzy obsahují 98 % vody, v emocionálních slzách se nachází několik dalších chemických látek, například hormon prolaktin spojovaný se stresem či hormon leucine enkephalin působící jako tlumič bolesti.
Hlavním důvodem, proč ženy pláčou častěji než muži, jsou hormonální změny v době dospívání. U chlapců se rapidně zvýší množství mužského hormonu testosteronu, který na rozdíl od ženského estrogenu plačtivost utlumí. Ženy mají v těle také o 60 % více prolaktinu, tedy hormonu stimulujícího mléčné žlázy během těhotenství a po porodu, který bývá rovněž spojován s náchylností k pláči.
Jinou teorii představuje názor, že muži, kteří se potí víc než ženy, vylučují stresové hormony touto cestou, a nemají proto tak velkou potřebu plakat.