Je pravda, že tetování oslabuje imunitu?
Tetování již dávno není jen poznávacím znakem kriminálního podsvětí nebo námořníků. Módě „zdobení kůže“ podléhá stále více lidí. Jaký dopad má ale tetování na naše zdraví a imunitu?
Zatímco jednorázově vytvořené tetování imunitní systém dočasně oslabí, necháte-li si tělo ozdobit postupně několika obrázky, můžete si obranyschopnost naopak posílit. S takovým závěrem přišli vědci z University of Alabama, podle nichž celý proces funguje podobně, jako když začínáme s fyzickým tréninkem: Nejprve naše tělo oslabí stres – v případě cvičení přichází bolest svalů, u tetování zase pocit celkového vyčerpání. Při opakování aktivity si však organismus zvykne.
Badatelé zkoumali dobrovolníky z tetovacích salonů a ptali se jich, kolik sezení již podstoupili, jakou při tom pociťovali bolest a jak dlouho trvala. Následně analyzovali vzorky jejich krve na přítomnost protilátky imunoglobulinu A a stresového hormonu kortizolu. U jedinců, kteří podstoupili první tetování, zaznamenali vědci výrazný pokles imunoglobulinu A (značící oslabenou imunitu) a naopak velký nárůst hladiny kortizolu (ukazující na vzestup stresu). U lidí s mnoha „kérkami“ byla odezva v obou případech mnohem slabší a příliš se neodchylovala od normálu.
Jak vysvětlil jeden z autorů studie Christopher Lynn: „Po prvotní stresové reakci se tělo vrací k rovnováze. Nicméně pokud jej takto budeme stresovat stále znova, místo aby se dostalo do původního stavu, upraví své vnitřní nastavení a vytvoří si rovnováhu novou.“