Jak léčit neplodnost? Středověcí lékaři používali neuvěřitelné metody
Podle středověkých lékařů mohla za neplodnost ženy její přehnaná vášeň
Když si bral stárnoucí šlechtic Heřmann Černín z Chudenic sedmadvacetiletou Sylvii Kateřinu, chtěl jediné - zplodit potomka. Přesto zůstalo i toto Heřmanovo manželství, v pořadí již třetí, bezdětné. Protože dítě nezplodil v žádném ze svých svazků, byl zřejmě nějaký zdravotní problém na jeho straně.
Jak zplodit potomka
Problémem neplodnosti se ve středověku i v raném novověku zabývalo množství autorů z lékařského prostředí. Možnost neplodnosti nebyla vylučována u žádného z manželů, ačkoliv byla vina připisována častěji ženě. Jejím znakem měla být podoba pohlavních údů, kvalita semene muže (zda nebylo příliš horké nebo studené) či postava a barva pokožky ženy (bledost byla znamením nedostatečnosti k mateřství). Zda je žena plodná, mohlo být zjištěno např. vložením ječmene do její moči. Když do deseti dnů vyklíčilo, byla plodná.
Objevují se i rozličná vysvětlení neplodnosti (na vině mohla být např. touha ženy, a proto se dochovalo množství receptů na utišení její vášně, autoři spisů si byli ale také vědomi role, kterou při tom sehrával psychický stav ženy). Při její léčbě byl zdůrazňován především význam vhodného jídla (aby nenadýmalo) a pití, společné je i používání různých odvarů, mastí, tinktur a lázní. Ve středověku se objevují i vysloveně magické praktiky, jakými byly různé zaříkávací formule a amulety, které přetrvaly pravděpodobně ještě v 17. století.
TIP: Jak se léčila hysterie? Manželstvím, vymítáním nebo opiem!
Co se týče léků pro oba manžele, jednalo se většinou o odvar nebo prášek z nejrůznějších bylin a pro nás exotických přísad – drcených perel, vlčích varlat, sušené zaječí dělohy apod. Tyto léky měly být často kombinovány s lázní. Na konci některých receptů stála pak ovšem i zcela racionální rada v tom smyslu, že pro dosažení žádoucího účinku, by měla následovat „láska manželská“.