Jak dlouho by člověk teoreticky přežil bez skafandru na jiných planetách?
Krátce řečeno – život by skončil ve vteřinách, nanejvýše jejich desítkách. Například na Merkuru je strana přikloněná ke Slunci velmi horká a dosahuje teplot až 427 °C, zatímco odvrácenou polovinu charakterizují chladné teploty klesající až k -179 °C. Pokud by však člověk dokázal nějakým zázrakem najít na planetě místo s příhodnou tepelnou zónou, bez skafandru by zde přežil jen tak dlouho, jak dlouho zvládne zadržet dech (světový rekord z roku 2016 je aktuálně 24 minut a 3,45 sekundy).
TIP: Proč je vesmír tak chladný?
Na Venuši by člověk neměl ani takové štěstí – s průměrnou teplotou povrchu 462 °C by se okamžitě vypařil. Mars je zase velice chladný s velmi řídkým vzduchem, průměrná teplota zde dosahuje -60 °C. I kdybychom se na mrazivé planetě zachumlali do oblečení pro polárníky, stále bychom vydrželi jen tak dlouho, jak dlouho jsme schopni zadržet dech – 96 % tamní atmosféry totiž tvoří oxid uhličitý, zatímco kyslíku je tam pouze 0,13 % (na Zemi 21 %).
Jupiter, Saturn, Neptun a Uran představují plynné obry, kteří postrádají pevný povrch – člověk by tak mohl pouze sestupovat do jejich plynné atmosféry, kde by ho ovšem záhy rozdrtil tlak. Netrvalo by to ani jednu sekundu.