Island by se v roce 2030 mohl stát první zemí využívající solární energii z vesmíru

Již v roce 2030 by mohla až 3 000 islandským domácnostem poskytovat elektřinu vesmírná solární elektrárna. 

06.11.2024 - Stanislav Mihulka



Lidé snili o solární energii z vesmíru již celá desetiletí. Na Zemi není místo, kde by Slunce svítilo nepřetržitě. Solární panely umístěné ve vesmíru, by ale mohly mít trvalý přístup ke slunečnímu záření, který by navíc nebyl komplikovaný pozemským počasím. Teď se zdá, že se solární orbitální energetika do pár let stane komerčně dostupnou záležitostí.

Britská společnost Space Solar se domluvila s islandskou energetickou společností Reykjavik Energy a iniciativou pro udržitelný rozvoj Islandu Transition Labs na vývoji vesmírné solární elektrárny, která bude počínaje rokem dodávat asi 30 MW elektřiny, což by postačilo pro 1 500 až 3 000 domácností.

Gigawatty z orbity

Tento solární systém bude těžit energii Slunce díky solárním panelům a následně ji bude vysílat na Zemi v podobě specifických rádiových vln na pozemní stanici, kde bude tato energie přeměněna na elektřinu pro rozvodnou síť. Technologie má být dostupná v různých variantách, přičemž ta nejrozsáhlejší má přijít ke slovu v roce 2036.

Spolupráce s Reykjavik Energy je pro nás zásadním milníkem na cestě k rozjezdu orbitální solární energetiky,“ uvádí Kjartan Örn Ólafsson, výkonný ředitel Transition Labs. „Jejich zkušenosti z nich dělají perfektního partnera.

Podle komentátorů je to nepochybně velmi ambiciózní plán a bude velmi zajímavé sledovat, jak uspěje. Doposud se zdálo, že orbitální energetika je v podstatě v plenkách. Teprve letos jsme byli svědky první demonstrace této technologie v kosmickém prostoru. Zařízení Caltechu přeneslo na Zemi pouhé miliwatty energie. Projekt pro Island má mít zhruba miliardkrát vyšší výkon.


Další články v sekci