Islám v Číně nechceme: Jak čínské úřady bojují proti „náboženskému extremismu“
Čínské úřady se snaží potlačovat islámské zvyky a tradice – v oblastech početnou s islámskou komunitou nutí obchodníky prodávat alkohol, mužům zakazují nosit plnovousy a ženám šátky
Sin-ťiang, plným jménem Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang, je autonomní oblast na úrovni provincie Čínské lidové republiky. Rozkládá se v severozápadní Číně, v centru euroasijského kontinentu, a s rozlohou 1 660 000 km² je největší provincií ČLR.
Většina zdejšího obyvatelstva se hlásí k ujgurské národnosti, mezi další významné národnostní menšiny patří Kazaši a Mongolové. Dominantním náboženstvím v Sin-ťiangu je islám, což je trnem v oku čínským úředníkům.
Náboženský extremismus
Nedávno místní úřady vydaly soupis 15 zakázaných projevů, které jsou nově považované za projevy „náboženskému extremismu“. Mezi zapovězené projevy patří abnormální vousy u mužů a šátky na hlavách žen, které jsou jedním z typických znaků vyznavačů islámu. Zakázané jsou taktéž halal potraviny a označování potravin jako „halal“.
Na seznam se ale dostaly i mnohem bizarnější položky – nově je za projev „náboženského extremismu“ považováno i neposlouchání státního rozhlasu nebo nesledování státní televize. Zakázané je i jiné než oficiální vzdělávání dětí, ničení a poškozování čínské měny, ničení identifikačních průkazů nebo nerespektování státních nařízení týkajících se plánovaného rodičovství.
Podle zpráv čínských médií mají místní obchody nařízeno prodávat alkohol a cigarety. V případě nerespektování nařízení jim hrozí uzavření. Již dříve čínské úřady zakázaly v Sin-ťiangu slavení ramadánu – postního měsíce, který je věřícími považován za jeden piliřů islámu.
Nová pravidla mají už své první oběti – šéf komunistické strany ve vesnici Chotan byl degradován poté, co odmítl dokouřit cigaretu v přítomnosti duchovního. Podle úředníků šlo o neomluvitelnou bázlivost v boji s nebezpečným náboženským extremismem.