Indonésie: Sedm přírodních divů, které jinde nenajdete
Neskutečná rozmanitost Indonésie, která se rozprostírá na bezmála více než 17 tisících ostrovech, se nejlépe zrcadlí v kráse a jedinečnosti její přírody
Početné přírodní parky a rezervace, jež jsou domovem nepřeberného množství endemických druhů fauny a flóry, každoročně přitáhnou do Indonésie velké množství turistů takřka z celého širého světa. Pokud vás zajímá, jaké „místní speciality“ návštěvníkům tato ostrovní země může naservírovat, pohodlně se usaďte a bez ostychu nahlédněte do „výběrového menu“.
Většina ostrovů v Indonésii je sopečného původu a po ostrovech je rozeseta spousta vrcholů, které přímo vybízejí k zdolání a v několika případech je možné podniknout pěší túru i na doposud aktivní sopku. Jeden z těchto dobrodružných výšlapů nabízí i Kawah Ijen ležící na východě Jávy. Sopka s kalderovým jezerem v kráteru vypouští vulkanickou síru, kterou místní muži těží a v pravidelných intervalech snášejí dolů k úpatí sopky.
Okouzlující výhled nabízí také vulkán Keli Mutu, jenž proslavila tříbarevná kráterová jezera měnící barvu. Domorodci věří, že jezera jsou místem odpočinku duší zemřelých a každá barva patří jiné skupině zesnulých – černé jezero je pro hříšníky, zelené pro mladé a stařecké duše sídlí v modrém jezeře. Nedaleko Keli Mutu se nacházejí také horké prameny, které mají mít blahodárný účinek pro vaše zdraví.
TIP: Na Bali a Sumatru se můžete podívat se zájezdem Bali a Sumatra - exotika, sloni a orangutani od 49 980 Kč.
Za opravdovým vulkanických skvostem však budeme muset vážit cestu na ostrov Sumatra, kde se nachází supervulkán, jehož kráter vyplňuje největší kráterové jezero na světě – Danau Toba. Břehy tohoto přes 100 km dlouhé a 30 km široké jezero jsou domovem kmene Batak, který kdysi praktikoval kanibalismus a dosud zde můžete navštívit zbytky rozsáhlých obřadních pohřebišť.
Vítejte v zemi draků
Další zastávku na cestě za krásami indonéské přírody představuje Národní park Komodo, který se rozléhá na ostrovech Rinča, Padar a Komodo a který je součástí Světového přírodního dědictví UNESCO. Národní park Komodo, který byl založen v roce 1980 a do nějž se dostanete pouze lodí z ostrova Flores, je domovem posledních žijících „draků“ - varanů komodských. Tito hrůzu nahánějícího ještěři, váží až 70 kilogramů a na délku mohou dosahovat délky až 4 metry. Varani se živí především divokými prasaty, ale vzácně mohou zaútočit i na člověka. Na ostrovech se proto z bezpečnostních důvodů nemůžete pohybovat volně – varany lze pozorovat pouze v doprovodu strážců národního parku nebo na místech, kde jsou pravidelně krmeni. Podívat se na Flores můžete se zájezdem Příroda Floresu, komodský drak a mystické Bali od 63 900 Kč s CK Go2.
Setkání s lesním mužem
Dalším typickým zástupcem indonéské flóry jsou orangutani, jejichž jméno v překladu znamená „lesní muž“. V současnosti se ve volné přírodě dají potkat pouze na ostrovech Borněo a Sumatra. Jedním z míst, kde se můžete tváří v tvář postavit těmto inteligentním primátům, je vesnička Bukit Lawang ležící asi 86 km severozápadně od města Medan na severu Sumatry. V Bukit Lawang se nachází rehabilitační centrum pro orangutany, kteří se zde učí samostatně žít ve volné přírodě. Dvakrát denně tu můžete pozorovat jejich krmení a zároveň vesnice slouží jako výchozí bod pro několikadenní treky do džungle za dalšími druhy primátů, slonů a tukanů.
Padesát odstínů růžové
Jistě jste již někdy narazili na nabídku cestovní kanceláře, která cestovatele lákala na bělostné písky exotických letovisek. Slyšeli jste však už o růžových plážích? Pokud ne, tak vězte, že na světě se nachází 7 takovýchto pláží, přičemž 2 z nich patří Indonésii. Pláž Pantai Merah naleznete na ostrově Komodo a za růžové zbarvení svého písku vděčí dírkonožcům – jednobuněčným organismům, které produkují červený pigment, jenž dává místnímu bílému písku růžový nádech. Kromě neobvyklého zbarvení písku láká pláž návštěvníky také na bohatou faunu a flóru blízkého korálového útesu, který je vyhledávaným místem všech milovníků šnorchlování a potápění.
Druhou indonéskou pláží, nabízející tento neobvyklý zážitek v podobě procházky po růžovém písku je Pantai Tangsi, která se nacházejí poblíž vesničky Sekaroh na východě ostrova Lombok. Zdejší pláž vděčí za své nezvyklé zbarvení erozi růžového korálového útesu. Nádherné panorama pak nabízí především východ a západ slunce, kdy díky nerovnoměrné distribuci korálových úlomků pláž hýří desítkami různých odstínů růžové.