Pojďme si promluvit o hemoroidech. Na rovinu
Doba už je totiž taková. Otevřená. Mluví se nahlas i o tématech, o kterých se ještě nedávno šeptalo, a to jenom za zavřenými dveřmi ordinací. A jedním z takových témat jsou právě hemoroidy, kterými trpí minimálně polovina populace. Málokterý zdravotní problém je tak rozšířený a tedy i vhodný ke společnému sdílení a osvětě.
A vlastně proč ne. Proč o nich otevřeně nemluvit. Vždyť ani nejde o nic nechutného, nemravného, nepřijatelného. Hemoroidy jsou jenom rozšířené žíly – pletence cév v konečníku běžně pomáhající s vylučováním, které se ale v důsledku nadměrného tlaku zanítí a otečou. A s tím přichází ostrá bolest při a po vyprazdňování, svědění a krvácení.
Co způsobuje nadměrný tlak a vznik hemoroidů
Problémy s hemoroidy způsobuje nejen dlouhé vysedávání a tlačení na záchodě při zácpách, ale také těhotenství, namáhavé sportovní aktivity a celodenní sezení v práci. Ohroženým druhem jsou tak nejen osoby s horším stravovacím stylem, budoucí maminky, kulturisté, ale také třeba řidiči z povolání a lidé z kanceláří.
Hemoroid a jeho rodné sestry – fisura a ragáda
Stejné příznaky jako u hemoroidů, ale jiné příčiny – seznamte se s fisurami a ragádami. Tyto drobné trhliny, respektive pukliny, v análním kanálu sice nejsou tak rozšířené, ale umí potrápit úplně stejně. Jejich hlavní příčinou je obvykle mechanické poškození sliznice – třeba dlouhé tlačení při zácpě a tvrdá stolice nebo naopak chronický průjem. Důvodem může být i příliš razantní hygiena nebo hrubý toaletní papír. Mezi příčiny patří i anální sex a k poškození sliznice často dochází u žen při porodu kvůli zvýšenému tlaku v pánevní oblasti. Fisury jsou ale i vedlejšími příznaky u zánětlivých onemocnění střev (např. Crohnova choroba), které oslabují sliznici střev, a ta je tak náchylnější k mechanickému poškození.
Jak hemoroidům a fisurám předcházet
Prevence je jako obvykle základ. Zaměřte se na pravidelnou péči o zdraví střev, pomůže vám strava bohatá na vlákninu a probiotika. Kupujte si jemný toaletní papír a používejte ho šetrně, někdy je mnohem lepší rychlá sprcha, než dlouhé drhnutí toaletním papírem. Věnujte se pravidelnému a pestrému pohybu, ale nic nepřehánějte, nepřetěžujte se. Při dlouhém sezení si dělejte časté přestávky. To platí i pro vysedávání na toaletě – když to nejde, tak to nejde, vraťte se později.
Jak hemoroidy a fisury léčit
Důležité je začít včas – to je ta nejlepší rada, jakou vám můžeme dát. Podcenění léčby může vést až k chirurgickým zákrokům a k nevratným poškozením. Proto by vaše kroky měly hned po objevení prvních příznaků směřovat do lékárny. Řekněte si tam o čípky – pomůžou vám jak na vnitřní hemoroidy, tak na anální fisury a ragády. Když zvolíte čípky HemaGel PROCTO, stačí vám aplikovat jeden za 24 hodin a za rychlé vymizení příznaků vám ručí v nich obsažený unikátní patentovaný polymer vyvinutý v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR.
HemaGel procto je zdravotnický prostředek. Pozorně pročtěte návod k použití.