Hyperaktivní děti v německých školách „zklidňují“ zátěžové vesty s pískem

Okolo 200 německých škol se zapojilo do kontroverzního projektu využívajícího zátěžové vesty pro zklidnění hyperaktivních dětí. Praxi kritizují odborníci z řad pediatrů i psychiatrů

27.01.2018 - Martin Reichman



Stále více dětí si v Německu vyslechne diagnózu hyperaktivita s poruchou pozornosti (ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder), v tuzemsku známé spíše jako hyperkinetická porucha. Jedná se o neurovývojovou poruchu charakteristickou především poruchou pozornosti, impulzivitou a hyperaktivitou. Všechny tyto příznaky se projevují už od raného dětství. Problém rostoucího počtu dětí s diagnózou ADHD pochopitelně klade stále vyšší nároky na personál školních a předškolních zařízení – učitele, vychovatele, asistenty a výchovné poradce.

Místo medikace vesta s pískem

Jedním ze způsobů, jak zklidnit obtížně zvladatelné děti je medikace léky, které regulují činnost látek v mozku důležitých pro udržení pozornosti a schopnosti soustředění při řešení různých úkolů. Léky umožňují dítěti lépe ovládat své chování a tlumí jeho neposednost a mnohomluvnost. Řada německých škol nyní nabízí alternativní způsob zklidnění neposedných školáků – pomocí zátěžových vest naplněných pískem.

Vesty, které stojí od 140 do 170 euro (3 500 až 4 200 korun), váží od 1,2 do šesti kilogramů. Podle zástupců škol jsou pozoruhodně účinné a pro děti představují menší zátěž než obvyklá medikace Ritalinem

Podle Gerhild de Wallové, vedoucí oddělení inkluze na škole pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami v Hamburku, jsou zátěžové vesty využívané pouze a výhradně v případech, kdy děti i rodiče s jejich nošením souhlasí. Omezena je i maximální doba, po kterou může dítě vestu nosit – obvykle se jedná o 30 minut.

Psychiatři názor pedagožky Wallové příliš nesdílí. Vesta je podle nich stigmatizující a připomíná nechvalně proslulé svěrací kazajky. Odborníci také upozorňují, že doposud neexistuje žádná studie, která by přínos zátěžových vest potvrzovala. Ke kritice kontroverzního projektu se připojila i ministryně školství Severního Porýní-Vestfálska Yvonne Gebauerová, která využívání vest v tomto německém státě neschválila.

  • Zdroj textu

    Hamburger Abendblatt, The Guardian, adehade.cz, Die Tageszeitung

  • Zdroj fotografií

    Beluga, beluga-healthcare.de


Další články v sekci