Hrozí nám „mikroplastové infarkty“? Kousky plastů byly nalezeny v ucpaných cévách
Alarmující výzkum odhalil u většiny studovaných pacientů mikroplasty a nanoplasty v placích, které se ukládají v cévách při ateroskleróze. Podle vědců nelze vyloučit, že zvyšují riziko infarktu.
Jako by nestačilo, že jsou malé částice plastů opakovaně nalézány v rozmanitých orgánech lidského těla, včetně těch kriticky významných. Nová studie, kterou publikoval odborný časopis New England Journal of Medicine, ukazuje, že se mikroplasty často objevují v placích, které se usazují na stěnách cév při ateroskleróze. Tyto plaky jsou přitom bezprostřední příčinou infarktů, mozkových mrtvic a dalších podobných život ohrožujících stavů.
Početný mezinárodní tým odborníků nejprve získal plaky z cév od pacientů, kterým byly v nedávné době chirurgicky odstraněny kvůli stenóze, čili zúžení karotidy (krkavice), největší krční tepny, která zásobuje krví většinu hlavy s mozkem. V těchto placích vědci zjišťovali přítomnost částic mikroplastů a nanoplastů.
Kardiovaskulární plasty
Vědci prostudovali plaky u celkem 257 pacientů. U 150 z nich v placích nalezli částice polyethylénu, u 31 pacientů částice polyvinylchloridu. Téměř všechny objevené částice byly menší než jeden mikrometr. Jejich přítomnost je sama o sobě alarmující. Vědci ale pokračovali ve výzkumu a sledovali další osudy pacientů, u nichž zkoumali obsah nepatrných částic plastů, během téměř tří následujících let.
Ukázalo se, že pacienti, jejichž plaky v cévách obsahovaly mikroplasty a nanoplasty, měli více než dvojnásobně vyšší riziko infarktu, mozkové mrtvice a smrti z jakýchkoliv příčin, v porovnání s lidmi, v jejichž placích nebyly kousky plastů nalezeny. Autoři zároveň upozorňují, že nestudovali příčinnou souvislosti a že není jasné, zda jsou mikroplasty s nanoplasty přímo zodpovědné.
TIP: Plastová hrozba: Mikroplasty byly nalezeny už i uvnitř lidského srdce
Jak ale ve svém komentáři zmiňuje epidemiolog Philip Landrigan, který se na tomto konkrétním výzkumu nepodílel, výsledky podle něj přinášejí řadu závažných a urgentních otázek. „Mělo by být vystavení mikroplastům a nanoplastům bráno jako rizikový faktor pro kardiovaskulární choroby?“ ptá se Landrigan. „Které orgány kromě srdce mohou být tímto způsobem ohrožené? Jak bychom mohli toto riziko omezit?“