Horníci v Jakutsku objevili mumifikovaného nosorožce srstnatého

Věčně zmrzlá půda v ruském Jakutsku vydala mrazem mumifikované tělo nosorožce srstnatého z doby ledové.

10.08.2024 - Stanislav Mihulka



Jakutsko nebo také Sacha představuje nejrozsáhlejší část centrální Sibiře. Nachází se zde obrovské množství surovin, včetně uhlí, ropy, zemního plynu, diamantů, a také zlata. Všudypřítomná těžba na jedné straně devastuje místní životní prostředí, na straně druhé dává velké příležitosti pro práci paleontologů.

Horníci poblíž vesnice Ojmjakon ve východním Jakutsku, jednoho z nejchladnějších trvale osídlených míst na planetě, nedávno otevírali nový zlatý důl. Narazili při tom na mumifikované pozůstatky nosorožce srstnatého (Coelodonta antiquitatis), u kterého se zachovaly některé měkké tkáně a také impozantní roh.

Nosorožec z permafrostu

Na místo nálezu se vypravili odborníci ruské Severovýchodní federální univerzity (NEFU) a vyzvedli nalezený roh. Zbytek mumifikovaného nosorožce by měl být vyzvednutý během následujících měsíců. „Jde o unikátní nález,uvádí rektor NEFU Anatolij Nikolajev. „Umožní nám detailněji studovat historii této oblasti, její dávnou faunu, klima i geologické podmínky.

Roh nalezeného nosorožce srstnatého z Jakutska. (foto: NEFU, CC BY-SA 4.0)

Sibiřská permafrost nabízí takřka ideální podmínky pro dlouhodobé uchování těl organismů. Trvalý chlad způsobuje mumifikaci mrazem, dehydratuje měkké tkáně a uzamkne je jako v „časové schránce“. Objevy měkkých tkání, které jsou jinak velmi vzácné i u mladých fosilií, proto nejsou v případě nálezů v permafrostu úplně výjimečné. Mumifikovaného nosorožce srstnatého se zde podařilo v minulosti objevit již pětkrát. 

Pro odborníky jsou podobné objevy každopádně nesmírně cenné, protože pochopitelně prozradí mnohem více než pouhá kostra. Mimo jiné nabízí lepší šanci k získání DNA nebo k výzkumu na úrovni buněk.


Další články v sekci