Historie, která se nekonala: Jsou kónické lebky důkazem pobytu mimozemšťanů?
Ani vyznavači alternativního běhu dějin nemohou svůj světonázor zakládat na prázdných tvrzeních. Jejich víru podporují „nezvratné důkazy“, které vycházejí z reálných archeologických nálezů. Tito „vědci“ je však vykládají velmi neortodoxně…
Velice oblíbeným tématem alternativních historiků a milovníků nadpřirozena se staly mimozemské bytosti: Podle některých přímo zasáhly do naší evoluce, jiní zas tvrdí, že s námi návštěvníci z vesmíru žijí už řadu let, a mnoha kulturám dokonce vládli. Nejlepší příklad představují tzv. šišouni (anglicky „coneheads“), jejichž lebka má kónický tvar. Popsaná deformace se objevovala u řady panovníků, včetně Tutanchamona, a podle ufologů odkazuje ke kosmickému životu.
V „paralelní“ interpretaci dějin nás totiž navštívili mimozemšťané, kteří mají ve větší lebce objemnější mozek, tudíž jsou mnohem inteligentnější, vládnou ostřejším kritickým myšlením – a právě proto mohli snadno usednout na trůn a vládnout. Teorie zní přitažlivě i díky tomu, že se během vykopávek zdeformované lebky skutečně občas nacházejí. Na druhou stranu řada trhlin posouvá zmíněnou hypotézu spíš do sféry absurdna.
Protáhlá móda
Tutanchamon, jenž bývá považován za ideální důkaz mimozemské „velikosti“, byl podle DNA synem sourozenců – což tehdy patřilo v nejvyšších vrstvách panovnické rodiny k běžné praxi. Od narození proto trpěl řadou nemocí, kromě lebky měl deformovanou i nohu a postavou se údajně podobal ženě: Rostla mu prsa a měl širší pánev než běžný muž. Nešlo tedy o mimozemšťana, nýbrž o oběť nevhodného genetického spojení.
Pomineme-li vrozené deformace známých vládců, lidé po celém světě si napříč historií hlavu „upravovali“. Pro konžský lid Mangbetu znamenala protáhlá lebka symbol krásy a společenského postavení. A dávní Mayové vymysleli dokonce pro své znetvořené hlavy řadu účesů a doplňků.
Kde je vůle, tam je i víra
S tvarováním lebky začínali rodiče zhruba měsíc po narození dítěte, kdy ještě kostra prochází tzv. osifikací neboli přeměnou chrupavek na kost. Ratolestem hlavičky obvazovali nebo je upínali do různých dřevěných konstrukcí. Dnes je kontroverzní praktika ve většině světa zakázána, přesto existují místa, kde se dosud používá – například v tichomořské ostrovní zemi Vanuatu.
TIP: Historie, která se nekonala: Je londýnské kladivo důkazem o potopě světa?
Ufologové však mají odpověď i na to, že se protáhlými lebkami pyšnili rovněž obyčejní lidé: Prý se tak pokoušeli připodobnit k mimozemšťanům, které považovali za bohy. V jednom mají pseudoodborníci pravdu, a sice že protáhlé lebky hrály u mnoha kultur roli v náboženství. Spojení s fenoménem UFO už ovšem vychází čistě ze světonázoru jeho přívrženců. I zde zkrátka platí, že kdo chce alternativní historii věřit, ten si důkaz vždycky najde.