Heliodor Píka: Justiční vražda nepohodlného generála
Často se procesní zvůle obracela proti lidem, kteří mohli být komunistickému režimu nebezpeční právě tím, že toho o něm již „hodně věděli“. To byl i případ divizního generála Heliodora Píky
Heliodor Píka se proslavil již během první světové války, a to v legionářském stejnokroji. Po válce nabídl své služby prvorepublikovému Československu a působil především ve vojenské diplomacii. Během druhé světové války spolupracoval s odbojem a operoval především v SSSR. Velmi brzy vyjádřil své obavy z politického nebezpečí, které by mohla přinést sovětsko-československá dohoda podepsaná v roce 1941.
Přirozeně se tak Píka stal solí v očích československých i moskevských komunistů. Nesmiřitelné nepřátelství bylo vyhlášeno poté, co Píka opakovaně kritizoval Rudou armádu a požadoval její pomoc Slovenskému národnímu povstání. Kromě toho bývá rovněž často připomínáno, že během svých cest po SSSR dokonale poznal trestné pracovní tábory (gulagy) a každodenní praktiky totalitního komunistického režimu.
Proces s generálem
Všechny zmíněné Píkovy názory a postoje se staly příčinou vykonstruovaného procesu (tentokrát ještě neveřejného), jemuž předsedal plukovník Otakar Matoušek. Na konci ledna roku 1949 byl Píka shledán vinným z velezrady a špionáže, které se měl dopustit ve prospěch Velké Británie. Milosrdnost se od tribunálu očekávat nedala, 21. června zmíněného roku byl Píka popraven oběšením.
„Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti, snad toho chtějí moji protivníci využít k dosažení jednoty – studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost, zmizel smysl pro snášenlivost, pro svobodu myšlení a projevu,“ vystihl generál situaci v dopise na rozloučenou.
TIP: Poslední ze zavržených: Komunista Osvald Závodský popravě neunikl
Represe proti důstojníkům však probíhaly i nadále, jejich obětí se stali například i českoslovenští letci, kteří působili během druhé světové války ve Velké Británii a obecně na západě. Téhož dne, kdy byl Píka popraven, se nad Francií rozhostil celostátní smutek, který vyhlásil prezident Charles de Gaulle, generálův přítel a spolužák. Nemělo jít o poslední, byť spíše symbolickou, reakci okolních zemí.