Frank „Slivers“ Oakley: Život a smrt excelentního klauna
Než se na výsluní slávy dostali filmoví komikové jako Charlie Chaplin či Laurel a Hardy, rozesmávali publikum klauni z kočujících cirkusových společností. Jedním z nejzářivějších talentů byl i legendární Frank „Slivers“ Oakley, který výše zmíněné hvězdy přímo inspiroval
Říkalo se mu Slivers, což znamená tříska. Sedělo to víc než přiléhavě: byl to vytáhlý a hubený chlapík. Jeho skutečné jméno znělo Frank Oakley a narodil se ve Švédsku do hudebnické rodiny. Jenže se zamiloval do cirkusu a už ve čtrnácti si přivydělával jako hadí muž.
I když ho rodiče poslali na michiganskou univerzitu a doufali, že z něj bude něco „pořádného“, nakonec přece jen zběhl ke komediantům. Jenže jeho talent zkrátka nešlo ignorovat.
TIP: Harry Houdini: Životní příběh nespoutaného mistra úniků
Vystupoval jako klaun, nebo spíš vaudevillový komik v několika cirkusových společnostech, ale brzy si vydobyl takové renomé, že za jediný týden inkasoval i tisíc dolarů. Dokázal zcela suverénně ovládnout celou scénu – v jednom ze svých nejslavnějších čísel předváděl bouřlivý zápas dvou baseballových týmů a sám přitom odehrál všechny hráčské posty. Diváci prý propukali v nekontrolovatelný smích, takže při některých vystoupeních musel být přítomen i lékař, aby „oběti“ Sliversova humoru dokázal uklidnit. Excelentní klaun si je podmanil tak, že doslova upadali do transu!
Smutný konec klauna
Frank Oakley nakonec spáchal sebevraždu. Zamiloval se totiž do mladinké herečky, jenže potom se z jeho bytu ztratily šperky jeho zesnulé manželky, které měla zdědit Oakleyho dcera. Komik musel dát celou věc k policii a usvědčená milenka vyfasovala tři roky. Ačkoli jí nabídl sňatek a snažil se jí pomoci, odmítla ho a on neunesl výčitky svědomí, že právě na jeho podnět skončila ve vězení.