Extrémní botanika: Vědci v Peru zkoumají ekosystémy z motorových paraglidů
Moderní botanika není jen „nudné“ zahradničení. Dokládá to i nedávná zkušenost odborníků z Královských botanických zahrad z britského Kewu.
Vzhledem k postupujícímu globálnímu oteplování a stále většímu ohrožení biodiverzity se vědci na celém světě snaží prozkoumat ekosystémy organismů, které jsou bezprostředně ohrožené vyhynutím. Má to ale háček. V řadě případů jde o velmi nepřístupná prostředí, kam se není možné jen tak jednoduše dostat, mimo jiné proto, že by běžně používané dopravní prostředky mohly dané ekosystémy vážně, možná nenávratně poškodit. Tato nepříznivá situace se týká i pobřežních mlžných pouští v Peru, kam se botanici Královských botanických zahrad vydali v roce 2022 s podporou grantu uděleného v programu National Geographic Explorers.
Botanici s vrtulí
Britští botanici přišli v Peru s pozoruhodnou inovací. Spojili síly s paramotoristy společnosti Forest Air a expedici do mlžných pouští uskutečnili s využitím motorových paraglidů. Ukázalo se, že motorový paragliding má pro tento typ vědecké práce pozoruhodný potenciál. Zkušenosti a výsledky britských botaniků publikoval odborný časopis Plants, People, Planet.
Vědci prokázali, že motorový paragliding je rychlejší a především vůči prostředí šetrnější variantou k terénním automobilům i čtyřkolkám. Logistika založená na motorových paraglidech způsobuje jen velmi omezené poškození cenným pouštním ekosystémům, které jsou vůči takovým věcem zranitelné. S motorovými paraglidy se mohou vědci dostat i na místa, která by jinak byla jen obtížně dostupná. Paraglidy navíc ve srovnání s terénními automobily produkují zhruba o dvě třetiny méně emisí uhlíku.