Dřevěné božstvo, které hubne: Baobaby z Afriky i Austrálie

Baobaby v krajině jen těžko přehlédnete. Některé druhy jsou vysoké až 25 metrů a v kombinaci s nesmírnou tloušťku působí jako obří kulaté patníky, jejichž horní část shodou okolností připomíná korunu stromu

08.06.2018 - Marek Telička



Když si k fyzickým charakteristikám baobabů přičtete jejich vysoký věk, který podle odhadu odborníků může u některých jedinců dosahovat až 2 000 let, není divu, že v některých regionech lidé dodnes stromy vnímají jako božstvo a chodí k nim s dárky a prosbami o splnění svých přání.

Dnes lze sotva uvěřit, že tyto stromy po velmi dlouhou dobu unikaly pozornosti vědců. Poprvé se o baobabech ve svém cestopisu zmínil arabský cestovatel Ibn Batúka ve 14. století, ale podrobnější seriózní botanické informace o nich se do Evropy dostaly až na přelomu 19. a 20. století.

TIP: Sekvoje a sekvojovce: Mrakodrapy mezi rostlinami

Dnes víme, že v suchých oblastech subsaharské Afriky, v severozápadní Austrálii a na Madagaskaru se vyskytuje celkem osm druhů baobabů. V těchto místech se střídají období srážek a i deset měsíců dlouhého sucha. Baobaby tyto změny skvěle zvládají. Měkké pórovité dřevo dokáže nasát a zadržet vodu a udává se, že nejmohutnějších kmeny absorbují až 2 000 litrů tekutiny. V suchém období pak baobab vodu spotřebovává a „hubne“ až o několik desítek centimetrů.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci