Do horka se tmavá nehodí: Vážky „převlékají kabáty“ podle teploty

Zoology zaujala variabilita zbarvení na křídlech vážek a rozhodli se zjistit, zda v této otázce panuje nějaká zákonitost.

15.03.2021 - Zuzana Teličková



Michael Moore a Ryan Martin z Case Western Reserve University v americkém Clevelandu podrobili podrobnému zkoumání zhruba 600 fotografií vážek druhu Pachydiplax longipennis, které byly pořízeny jednak na západě USA a rovněž ve zhruba 3 000 kilometrů vzdáleném severovýchodním Ohiu. Díky trpělivému srovnávání odstínů křídel a enviromentálních a klimatických údajů zjistili, že samečci vážek z teplejších oblastí mají mnohem méně probarvená křídla než jejich protějšky žijící v chladnějším podnebí. Delší dobu ovšem neměli představu, proč tomu tak je. 

K obratu došlo, když Moore spolu se studentkou Cassandrou Lisovou sledovali na výzkumné farmě v Ohiu samečky vážek, kteří soupeřili o teritorium kolem tamního rybníčku. V sérii pokusů, při nichž si označili jednotlivé vážky podle velikosti a zabarvení křídel, zjistili, že tmavší zbarvení křídel je výhodou v chladnějších jasných dnech. Samečci se díky tomu rychleji zahřáli na slunci a jejich svaly byly lépe připraveny na souboje při ochraně teritoria nebo při potyčkách o samičky. Jenže když bylo moc horko, obrátil se přínos tmavších křídel v nevýhodu.

„Další testy prokázaly, že při vyšších teplotách způsobila tmavší křídla přehřátí svých majitelů, kteří poté naopak byli neschopní efektivně se postavit svým soupeřům,“ vysvětlil Moore. Zdá se tedy, že z tohoto důvodu se u samečkův nejteplejších částech USA vyvinula méně probarvená křídla. Dvojice zoologů dále zvažuje, zda podobný princip obecně platí i u jiných živočišných druhů.


Další články v sekci