Dánsko jako první vybuduje umělý ostrov s centrálou větrné elektrárny
Dánská větrná farma v Severním moři bude mít vlastní nový ostrov pro distribuci „větrné“ elektřiny…
Umělé ostrovy již ve světě existují na řadě míst. Slouží k podpoře turistického ruchu, ochraně přírodních druhů nebo třeba jen k rozšiřování obyvatelné plochy. Dánsko ale zamýšlí vybudovat umělý ostrov nového typu, jaký tu ještě nebyl. Jako první na světě vytvoří ostrovní centrálu pro rozsáhlou větrnou farmu, která bude „sklízet“ vítr v Severním moři.
Jak se sklízí vítr
Umělý ostrov obdélníkového tvaru o rozloze nejméně 120 tisíc metrů čtverečních vyroste v moři asi 80 kilometrů od pobřeží Jutského poloostrova. Ze tří stran bude chráněný zdí proti vlnám, čtvrtá strana bude sloužit jako přístav. Na projektu se budou podílet státní i soukromé společnosti. Dánský stát by měl vlastnit většinový podíl umělého ostrova s centrálou větrné farmy, ale zapojení soukromých firem bude klíčové, kvůli jejich efektivitě a inovacím.
TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi
Dánsko hodlá do roku 2050 ukončit těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři a už nechce udělovat žádné další licence na těžbu. Proto se snaží nahrazovat fosilní zdroje energie „zelenými“ alternativami. Součástí těchto snah je i zmíněný projekt umělého ostrova.
Ten má zároveň fungovat jako centrála pro distribuci „větrné“ energie ze stovek větrných turbín, které budou umístěné v moři kolem ostrova. Stavba ostrova by měla být zahájená v roce 2026 a měla by trvat zhruba 5 let. Až bude umělý ostrov s větrnou farmou kompletní, měl by dodávat energii pro 10 milionů evropských domácností v zemích kolem Severního moře.