Další letošní extrém počasí: Také Saharu zasáhly vydatné lijáky
Střední Evropa není jediným místem, kde právě intenzivně prší. Také Saharu – jedno z nejsušších míst světa zasáhly neobvykle silné deště.
Přestože je Sahara jedním z nejsušších míst světa, srážková činnost zde není ničím neobvyklým. Aktuální vydatné deště ale postihly i severněji položené a obvykle výrazně sušší oblasti. Meteorologické modely ukazují, že v některých částech Sahary by mohl spadnout až pětinásobek průměrných zářijových srážek.
Podle vědců by současné vydatné deště mohly souviset s neobvykle klidnou sezónou hurikánů v Atlantiku. Ta sice obvykle vrcholí až v polovině září, podle dřívějších předpovědí ale měla být v důsledku vysokých oceánských teplot mnohem intenzivnější.
Více deště nad Saharou
Letošní Svátek práce (Labor Day), který se v USA slaví o prvním zářijovém pondělí, byl za 27 let prvním, kdy se v Atlantiku neobjevila bouře s vlastním pojmenováním. Polovina takových bouří a většina významných hurikánů se přitom rodí v oblasti jižně od Sahary, kde letos zřejmě zůstala spousta vody.
Část vědců se přiklání k vysvětlení, že jde o přirozený klimatický výkyv, jiní jednoznačně viní globální oteplování. Podle odborníka na atmosféru Moshe Armona ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu bude pravda někde uprostřed. Zřejmě se nad Saharou setkaly přirozené vlivy s důsledky globálního oteplování.
Podle některých klimatických modelů by se vydatná srážková činnost mohla v důsledku ohřívajících se oceánů v budoucnu posunout více na sever, a i v nyní sušších oblastech Afriky by tak mohlo více pršet.