Colt 1911: Hrdý symbol Ameriky

Coltu 1911 patří v dějinách zbraní mimořádné postavení. Počet vyrobených kusů, nasazení, spolehlivost, ale zejména doba používání jej proslavily jako jeden ze symbolů americké armády

18.06.2016 - Jan Lepeška



Zrod samočinných pistolí v USA přišel na konci 19. století. První patenty vznikly již roku 1874, ale až v roce 1897 Hiram Maxim, známý vynálezce kulometů, zhotovil samonabíjecí pistoli s náboji uloženými v silně skloněné rukojeti. Hlavním podnětem k nasazení samočinných pistolí ve Spojených státech se stal nástup pistolí systému Browning, které vyráběla zbrojovka Colt v Hartfordu. Zpočátku pistole nesly název Colt-Browning a až později pouze Colt.

Nejlepší osobní zbraň

Konstruktérem samonabíjecí pistole, Coltu 1911, byl John Moses Browning, jeden z nejznámějších výrobců zbraní v dějinách. Počátky výroby této zbraně spadají do roku 1898, kdy vznikl první prototyp. Již v této verzi pistole prokázala svoje kvality, ale zatím se vyráběla v omezeném počtu jako Model 1900. Od roku 1900 se vyráběly pistole Colt na výkonný náboj ráže .38 a pak i ráže .45.  

U. S. Army vytvořila v roce 1906 zvláštní orgán ke zkouškám a výběru nejlepší osobní zbraně. Zkušební komise podrobila velmi přísnému zkoušení vybrané typy amerických, britských a německých samonabíjecích pistolí. Jednou z přihlášených zbraní byla také samonabíjecí pistole Colt M 1900 ráže .38 ACP. Jednotlivé pistole byly průběžně ze soutěže vyřazovány. Ve finále, v roce 1907, se „střetly“ Colty s další americkou pistolí Savage. Přes velkou vyrovnanost obou zbraní však nakonec zvítězil Colt.

Postupně firma pracovala na jeho vylepšení až do nejslavnějšího Modelu 1911. Zbraň je vybavena standardním zásobníkem, který pojme sedm nábojů. Pro lepší zabezpečení byla vybavena manuální a dlaňovou pojistkou. Před prvním výstřelem je nutné ručně natáhnout kohout zbraně. Nelze tedy, jako u dvojčinných zbraní, vystřelit první ránu pouhým protažením spouště. 

Bojové nasazení

Do výzbroje americké armády a námořnictva se Colt dostal roku 1911 pod označením „Government Model“ (Vládní model). Od března 1911 do konce první světové války obdržela americká armáda, námořnictvo a námořní pěchota 592 981 kusů převážně vyrobených firmou Colt v Hartfordu. Postupně se na výrobě podílely i další zbrojovky. I když se Colt 1911 objevil v době, kdy na bojištích již vládly dlouhé vojenské zbraně, pušky a kulomety, odvedl svůj díl práce. Pozdější vojenské eso George S. Patton, tehdy ještě kapitán americké armády, připlul v červnu 1917 do Evropy ozbrojen právě touto pistolí. Colt dokázal spolehlivě sloužit i v těch nejobtížnějších bojových podmínkách, což osvědčil v 1. světové válce během bojů ve Flandrech. Svůj podíl na tom má zejména vynikající výrobní kvalita a dokonalé umístění ovládacích prvků.

Do druhé světové války už zbraň vstupovala ve své vylepšené verzi jako M 1911 A1. K modernizacím došlo v meziválečném období, v letech 1921 a 1924. Colt M 1911 A1 měl schránkový zásobník na sedm nábojů, pětipalcovou hlaveň a jednočinné spoušťové ústrojí. Základní a nejpoužívanější ráží u Coltu M 1911 A1 a jeho variant i odvozenin byla ráže .45 ACP. Vylepšení oproti verzi Colt 1911 zahrnovalo delší ostruhu na dlaňové pojistce, poněkud kratší kohout a obloukovitá vybrání za spouští. I přes uvedené dílčí odlišnosti se stále v podstatě jednalo o tutéž zbraň. 

K nejúčelnějšímu nasazení Coltu došlo ve vietnamském konfliktu. Ve válce ve Vietnamu se představil v hlavní roli při velmi častém „čištění“ rozsáhlých podzemních komplexů Vietcongu a severovietnamské armády. V úzkých podzemních chodbičkách byl boj s puškami velmi obtížný, protože v nich nešlo manévrovat, a tak bylo nezbytné při jejich průzkumu používat pistole. Objevené tunely prozkoumávali vojáci oddílů „Tunnel Rats“ – tunelových krys,  jejichž úkolem bylo vyčistit tunely od partyzánů a pomocí demoličních náloží je zničit. Jednalo se o dobrovolníky, vojáky malých postav, a specialisty pro boj v tunelech, kteří do akcí nastupovali většinou ozbrojeni jen svítilnou a právě Coltem M 1911 A1.

Do roku 1945, kdy se výroba původního armádního modelu 1911 A1 zastavila, sjelo z výrobních linek na 2 700 000 kusů těchto pistolí. Výroba komerčních verzí ovšem pokračuje dosud. Nejúspěšnější krátká zbraň firmy Colt, M 1911 A1, se postupně dočkala mnoha variant určených pro civilní trh a její konstrukce dosud patří mezi ty nejvíce kopírované na světě. Američané ji nasadili v první i druhé světové válce, ve válce v Koreji, ve Vietnamu i v jiných ozbrojených konfliktech. 

V americké armádě Colt 1911 oficiálně sloužil až do roku 1985, kdy ho nahradila Beretta 92 F (M9) ráže 9 mm Luger. Některé speciální armádní jednotky ovšem Colt používají dodnes. Snadné zacházení a spolehlivost vydobyly Coltu 1911 v dějinách palných zbraní přední místo.

Colt 1911

  • Délka: 216 mm
  • Hlaveň: 127 mm
  • Hmotnost: 1,1 kg
  • Ráže: .45
  • Drážky: šest levotočivých
  • Zásobník: sedm nábojů
  • Úsťová rychlost: 262 m/s
  • Mířidla: pevná

Další články v sekci