Čínský symbol věrnosti: Východoasijská kachnička mandarínská
Kachnička mandarínská je jedním z nejnápadnějších příkladů dimorfizmu, tedy rozdílu ve vzhledu obou pohlaví, v rámci ptačí říše
Zatímco samec kachničky mandarínské (Aix galericulata) je obdařen velmi výrazně oddělenými odstíny modré, zelené, černé a bílé, samička je zbarvena poměrně nenápadně – její hřbet je olivově šedý hřbet a břicho je bíle kropenaté.
Tento vodní pták je jen o něco menší než u nás běžná kachna divoká.
Kachnička mandarínská je díky atraktivitě samečků oblíbena a rozšířena i v Evropě. Původně se však tito ptáci vyskytovali jen v hustě zalesněných oblastech poblíž mělkých jezer, rybníků nebo mokřadů. Hnízdí ve stromových dutinách, kde vajíčka zahřívá pouze samička. Sameček ji sice z počátku hnízdění může bránit před vetřelci, ale okolí hnízda opouští ještě před líhnutím mláďat.
TIP: Ptačí kouzla s vejci: Neobyčejná tajemství obyčejných vajec
V tradiční čínské kultuře jsou mandarínské kachničky navzdory výše popsanému chování symbolem partnerské věrnosti a díky tomu se hojně objevují na čínských malbách. Pro věrné a milující partnerství se dokonce používá přirovnání: „Jsou jako dvě mandarínské kachničky hrající si na vodě.“