Chcete mít dlouhý život? Badatelé zjistili, co je pro dlouhověkost nejdůležitější

Podle rozsáhlého výzkumu, prováděného ve 174 zemích světa, není bohatství tím hlavním, co určuje délku lidského života

20.04.2018 - Stanislav Mihulka



Průměrná délka života ve Spojených státech v poslední době mírně poklesla a ve Velké Británii stagnuje. Přesto ale žijeme déle, než kdykoliv předtím v lidské historii. Od roku 1900 se průměrný lidský život prodloužil více než dvojnásobně.

Peníze, nebo vzdělání?

Co je hlavní příčinou této dlouhověkosti? Odborníci se už dlouho dohadují o dvou zásadních teoriích, které se snaží vysvětlit tento ohromující skok v délce života našeho druhu. První z těchto teorií navrhl v roce 1975 Samuel Preston, který tvrdil, že rozhodující vliv na délku života má bohatství a příjem, kterého lidé za svého života dosáhnou.

Podle novějšího výzkumu rakouských vědců má na délku lidského života významnější vliv jiný faktor. John a Pat Caldwellovi v roce 1985 prohlásili, že stěžejní roli v určení průměrné délky života nehrají finance, nýbrž vzdělání.

TIP: Chcete být zdraví a žít déle? Vědci radí: pijte hodně kávy!

K rozřešení tohoto sporu se nyní badatelé rozhodli zpracovat novou studii, zahrnující data z období mezi lety 1970 až 2015, z celkem 174 zemí. Z jejich výsledků vyplývá, že vyšší dosažené vzdělání vede lidi ke správným životním volbám a ke zdravějšímu životnímu stylu. Proto žijí déle.

 

  • Zdroj textu

    International Institute for Applied Systems Analysis

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci