Ceny elektřiny v Evropě: Čechy vyjde proud dráž než Brity či Francouze
Když přijde rodině v Berlíně, Barceloně nebo v Portu účet za elektřinu, náladu jim to určitě nezlepší. Na návrat ke kořenům, kdy elektrickou troubu i topení nahradí plápolající ohniště, možná pomýšlejí právě Portugalci, jejichž žárovky svítí za nejdražší ceny v Evropě. Jak si v srovnání cen elektřiny podle kupní síly za rok 2016 vedou Češi?
Je tráva na druhém břehu tráva zelenější a elektřina levnější? Krásu trávníku statistici z Eurostatu mezi evropskými zeměmi zatím nesrovnávají, ale výši plateb domácností za energie shromažďují každý rok. Co vyplývá z loňských dat?
Češi odebírali 12. nejdražší proud z 36 zemí
Aby jeden statistik nemluvil o koze a druhý o voze, mezinárodní ceny elektřiny se nepočítají v eurech, librách ani zlotých, ale v jednotkách standardu kupní síly (PPS, Power purchasing standard). Stírají se tak rozdíly v národních měnách. Za jedno euro vám může v Berlíně svítit žárovka třeba měsíc, v Norsku klidně půl roku. Když ale utratíte 1 PPS, mělo by světlo v kuchyni vydržet stejně dlouho, ať už osvětluje na talíři lososa nebo klobásu. Jinými slovy, za stejný počet PPS byste v každé zemi měli nakoupit stejné množství zboží a služeb.
Středně velká evropská domácnost, kde žijí 3 až 4 osoby, zaplatila ze odběr elektřiny průměrně necelých 200 PPS. Největší díru do peněženky vypálily hladové zásuvky v portugalských (298 PPS) a německých rodinách (288 PPS). V českých luzích a hájích rozváděly elektrické dráty 12. nejdražší proud ze vzorku 36 zemí. Jak ušetřit na elektřině zas tolik nemuselo trápit skandinávské národy. Laciný proud získávají hlavně díky vodním elektrárnám a geotermálním zdrojům energie.
Cena elektřiny pro střední evropskou domácnost podle kupní síly (PPS/MWh)
Zdroj: Data z Eurostatu k 12. 6. 2017. Úprava tabulky: Elektřina.cz. Ceny elektřiny pro rok 2016 jsou uvedeny včetně různých daní a poplatků. Ceny odpovídají spotřebě středně velké evropské domácnosti mezi 2,5 MWh a 5 MWh (bez krajních hodnot). Cena obsahuje všechny položky (regulované i neregulované), které zaplatí spotřebitel na konečné ceně za elektřinu.Při nízké spotřebě patří česká elektřina k těm nejdražším
Jiný obrázek dostaneme, pokud navštívíme evropské jednočlenné domácnosti nebo šetřivé páry. Při menší spotřebě narůstá význam fixních měsíčních poplatků za jistič nebo distribuci. V české kotlině proto cena elektřiny v evropském srovnání raketově vystřelí vzhůru.
Pokud tedy bydlíte sami nebo s partnerem, ani se vám nedivíme, že hlídáte jako ostříži, jakou spotřebu mají vaše spotřebiče, protože odebíráte 4. nejdražší elektrickou energii v Evropě. Pokud se neplánujete za levnými energiemi odstěhovat do Osla nebo Reykjavíku, nezbývá vám, než se poohlédnout po nízkých cenách v českém energetickém rybníčku. Jestli se vám vyplatí změna dodavatele, lehce zjistíte v kalkulačce elektřiny.
Cena elektřiny pro střední evropskou domácnost podle kupní síly (PPS/MWh)
Zdroj: Data z Eurostatu k 12. 6. 2017. Úprava tabulky: Elektřina.cz. Ceny elektřiny pro rok 2016 jsou uvedeny včetně různých daní a poplatků. Ceny odpovídají spotřebě středně velké evropské domácnosti mezi 1 MWh a 2,5 MWh, (bez krajních hodnot). Cena obsahuje všechny položky (regulované i neregulované), které zaplatí spotřebitel na konečné ceně za elektřinu.Naopak početné české domácnosti, které odeberou ročně více než 5 MWh, nabíjejí energií své počítače, pračky či vysavače relativně levně. Mezi 36 zkoumanými zeměmi do českých zásuvek teče 14. nejlevnější proud.