Britský verdikt: Akupunktura není pro léčbu zad lepší než placebo
Podle britského Národního úřadu pro zdraví je pozitivní efekt akupunktury srovnatelný s placebem
Ve Velké Británii byla akupunktura od roku 2009 doporučená jako léčba pro chronické bolesti zad. Nyní se ale karta obrací.
Britský Národní úřad pro zdraví NICE (National Institute for Health and Care Excellence), který sestavuje směrnice pro léčbu pacientů, zhodnotil vědecké důkazy účinnosti akupunktury. Pro tradiční čínskou medicínu to nedopadlo vůbec dobře.
Čínské placebo
Vědci dospěli k závěru, že akupunktura není lepší v léčbě bolestí zad než placebo, které pouze napodobuje akupunkturu. Podle profesora Marka Bakera z vedení NICE bohužel scházejí přesvědčivé důkazy, které by používání akupunktury ospravedlnily.
Zatímco Britové se od akupunktury odvrací, Česko se vydává opačným směrem. V Praze má nově vzniknout Asociace pro spolupráci ve zdravotnictví mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Přestože část lékařské obce upozorňuje na minimálně diskutabilní přínos akupunktury, Ministerstvo zdravotnictví má na čínskou medicínu názor opačný. Podle mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové je akupunktura přínosná jako doplněk klasické léčby, například u tlumení chronických bolestí.
TIP: Akupunktura: Pravda a mýty o léčivých jehlách
Pro úplnost se jistě sluší poznamenat, že stejně jako akupunktura na bolesti zad nefunguje ani na ostrovech hojně užívaný paracetamol. Podle Britů by pacienti měli hlavně pravidelně cvičit, a pokud jde o léky, je nejlepší vyzkoušet nesteroidní protizánětlivé přípravky, například ibuprofen.