Babylon, na který se ve 20. letech změnil Berlín

Zlatá 20. léta minulého století byli turbulentním obdobím v historii Německa a Evropy všeobecné. Berlín se stal po skončení 1. světové války jedním z největších průmyslových center Evropy.

17.10.2018 - Komerční prezentace



Základní lidská práva a osobní svoboda zakotvená v nové Weimarské ústavě umožnili společnosti rozvíjet se novým směrem. Umění a kultura zaznamenaly nevídaný rozmach, Berlín se díky tomu stal významnou kulturní metropolí. 

Sofistikovaná a inovativní společnost přinesla nové vlivy do architektury a dizajnu (Bauhaus, 1919-33), módy, literatury (Döblin, Berlin Alexanderplatz, 1929), filmu (Lang, Metropolis, 1927, Dietrich, Der Blaue Engel, 1930), malby (Grosz), hudby (Brecht a Weill, The Threepenny Opera, 1928) a vědy (Albert Einstein získal Nobelovu cenu v 1921, Berlínská univerzita se stala jedním z nejdůležitějších intelektuálních center světa). 

S rozvíjející se kulturou začal ve městě kvést nejen noční život s mnohými zábavnými vystoupeními, hudebními show, ale také vznikaly erotická zařízení a rozmáhala se prostituce a kriminalita. To však považovali pravičáci za dekadentní a škodlivé.

K šíření prostituce v Berlíně, ale i dalších městech, vedla situace po zničující 1. světové válce, kdy se mnoho ľudí ocitlo na dně, ženy bez mužů a majetku. Byznys s prostitucí byl kromě jiného provázen nepříjemným šířením pohlavních chorob jako syfilis či kapavka. Německá armáda dokonce přistoupila k vydávání kupónů do takzvaných „ověřených bordelů“, které dala prověřit místním lékařem, aby zabránila dalšímu šíření chorob. Prostituce se postupně stala významnou, ale nechtěnou součástí místní ekonomiky. 

U vojáků, kteří se vrátili z fronty, byl zaznamenaný odlišný postoj k sexualitě a tak začal narůstat i počet homosexuálů. Ve městě existovalo přibližně 500 klubů, které organizovali homosexuální představeni pro gaye, lesbičky a transvestity. Většina těchto zařízení ale byla uzavřená s nástupem nového nacistického režimu v roku 1933.

Nebude překvapením, že s rozvojem prostituce, poklesem morálních zásad a zoufalou ekonomickou situací mnoha lidí ve městě začal bujet zločin. Německá policie registrovala ve městě 62 organizovaných kriminálních gangů. Černý trh, krádeže, drogy (kokain, heroin) a vraždy byly na denním pořádku v životě Berlíňanů.  

Na základě knižního bestselleru Volkera Kutschera vznikl minulý rok fascinující německý seriál s názvem BABYLON BERLÍN, který nás přenese do kontroverzního období německé historie. Skrze příběh mladého policejního vyšetřovatele můžeme nahlédnout do tajných zákoutí Berlína a do zhýralé a nelehké doby meziválečného Německa. Sledujte seriál Babylon Berlín od čtvrtka 18. října 2018 ve 21:00 na televizní stanici EPIC DRAMA.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace


Další články v sekci