Archeologové vystopovali ztracenou španělskou pevnost v Mound Key na Floridě

Fort San Antón de Carlos byla klíčovou pevností na území indiánského národa Kalusů a jednou z prvních jezuitských misií v severní Americe

26.04.2020 - Stanislav Mihulka



Španělští kolonizátoři v roce 1566 vybudovali pevnost v hlavním sídle indiánského kmene Kalusů, který byl v té době nejmocnějším kmenem v oblasti jižní Floridy. Tato pevnost se jmenovala Fort San Antón de Carlos a byla jednou z prvních jezuitských misií v severní Americe. Její přesné umístění ale bylo pro dnešní odborníky až do teď záhadou.

Archeologové a historici měli již delší dobu podezření, že se dlouho hledaná pevnost může nacházet na ostrově Mound Key. Vycházeli přitom ze španělských dokumentů, z nichž vyplývalo, že hlavní sídlo Kalusů bylo právě na Mound Key a že tam měla stát i zmíněná španělská pevnost Od roku 2013 tam probíhalo pátrání po důkazech.

TIP: Archeologové objevili dávno ztracené velké indiánské město

Kalusové ovládali většinu jižní části Floridy. Pak ale udeřila choroba přivlečená z Evropy a velké množství Kalusů zemřelo. Spojenectví Španělů a Kalusů se rozpadlo. Jak Kalusové, tak i Španělé záhy ostrov Mound Key opustili. V roce 1569 již byla pevnost Fort San Antón de Carlos prázdná. Floridu získala Británie a pak ji převzaly nově vzniklé Spojené státy.

Archeologové použili při průzkumu Mound Key metody dálkového průzkumu, radar pro průzkum podzemí, a také tradiční vykopávky. Nedávno se jim podařilo objevit zdi pevnosti Fort San Antón de Carlos a tím definitivně potvrdit, že skutečně stála na floridském ostrově Mound Key.


Další články v sekci